| AnaMaria777 a întrebat:

Buna tuturor!big grin Ma puteti ajuta cu aceasta problema? Cum poti sa tii minte accentele de la franceza (è sau é)? Mereu le inversez si pierd puncte la teste... Dau Funda!

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Nu inteleg vrei sa stii mereu care-i ascutitul si care-i cel grav? Sau vrei sa le retii mai usor la cuvinte?

Io faceam asa:
- ascutit ca un cutit é. Asta vine la finalul tuturor participiilor si la adj (mangé, cristalisé). la feminin vine ée. E accentul prietenos, pentru ca e des.
- graaav è. Atat de grav ca nu gandesc cand il vad. Asa ca retin vizual. Daca imi suna a "o+e" si inspre u. asta e!

Incearca sa scrii cuvintele cele mai folosite de tine in compuneri de 2-3 ori de mana, sa iti intre in reflex si... crede-ma ca functioneaza.
Eu predau engleza si n-am mai vb franceza de 11 ani. Si. m-am apucat sa predau franceza si e un miracol ca n-am uitat-o. Tocmai din cauza scrisului.
Acum, poti sa iti imaginezi tu o metoda, in facut de abilitatile tale... orice da roade.
Bafta!

1 răspuns:
| pazzo a răspuns:

Incearca sa scrii cat mai mult cuvinte care contin initialele è sau é si o sa te obisnuiesti intr-o saptamana poate 2.