| uahoe a întrebat:

Daca la liceul ma duc la filologie engleza ce facem la romana? Argumentari sau ce anume? Dar la istorie? Ce se studiaza mai exact?

2 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

La romana vei studia si invata sa creezi texte argumentative si pe langa asta vei studia operele ce intra in programa pentru BAC. Cateva exemplu: Ion de L. Rebreanu, Morometii de M. Preda, Harap Alb de I. Creanga, Luceafaru de M. Eminescu, etc.

Cat despre istorie poti arunca o privire aici:
https://materialedeistorie.wordpress.com/......ofesional/

Poti cauta si pe internet programa de studii pentru limba si literatura romana la liceu. Eu ti-am zis in mare asa pe ce te vei focusa.

| Adry05 a răspuns:

Faci ce fac si restul profilelor doar ca ceva mai detaliat, mai mult acccent pe compuneri si mai multe opere literare.