| andreea_6710 a întrebat:

Daca sunt in a 8a zi de varsat de vant pot iesi afara?:-s dar in a 9a?

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

La varsat de vant perioada de stat in casa este de 10-14 zile, in functie de ce ti-a recomandat medicul. Deci nu ti-as sugera sa iesi afara dupa 8, 9 zile caci risti sa molipsesti si pe altii.

| zelda a răspuns:

Durata variceleiVarsatul de vant dureaza intre 7 si 10 zile la copii dar are o perioada mai mare la adulti. Perioada contagioasa Incepe la 2 zile dupa aparitia veziculelor pe piele si dureaza pana cand se acopera de cruste. Un copil cu varsat de vant ar trebui izolat aproximativ o saptamana. Nu trebuie tinut in casa pana cand cad toate crustele. Persoanele bolnave sau care au probleme cu sistemul imunitar nu trebuie sa vina in contact cu varicela, si nici femeile insarcinate.