| CenturyChild a întrebat:

Dau Funda! Am o problema cu calculatorul ( de fapt cred ca sunt mai multe). Sper sa aveti rabdare sa cititi pana la sfarsit pentru ca este o poveste lunga. Mentionez ca il am de vreo 6 ani si ca e vorba de un pentium 3 cu windows xp professional. Vinerea trecuta incepuse sa porneasca greu, apareau diverse mesaje inainte sa intre in desktop gen : Windows needs to check disk files (sau ceva asemanator) click any key in 10 seconds to skip but it's strongly reccomended to continue... L-am lasat sa check si mi-a aparut : file record 30044 is unreadable si inca 4 files unreadable si pe urma la checking step 2 of 3 a ajuns la 2% in jumatate de ora si am renuntat si am inchis calculatorul. A doua zi am incercat din nou si mi-a zis : windows could not start because the following file is missing or corrupt: /system 32/ntoskral. exe Please re-install a copy of the following file.Asa ca am incercat sa mai aspir din praful din calculator pentru ca era plin de praf mai ales sursa. Apoi am incercat din nou sa il pornesc. De data asta mi-a zis " Kein Betriebungssystem gefunden. F1 drucken um die Boot - Reihenfolge zu wiederholen. (Nu s-a gasit sistem de betriebung (nu stiu ce inseamna), apasati F1 ca ra reiau ordinea boot." I-am dat restart.De data asta mi-a aparut iar chestia cu check the disk si i-am dat skip si am ajuns in desktop.Ciudat ca se misca foarte greu iar bara de jos in loc sa fie albastra si cu un design usor rotunjit era gri. Am incercat sa ii fac un scan de virus dar n-a mers, anitivirusul nu mai era iar uneaori se inchideau ferestrele din senin. Cum tata se pricepe mai bine l-am lasat pe el sa se uite. A instalat antivirusu si a zis ca mi-a gasit un virus ceva intr-un executabil pe care nu stiu sigur daca l-a sters sau nu dar presupun ca a reusit sa-l stearga. A doua zi cand deschid iar calculatorul si ajung bine mersi in desktop imi apare un mesaj cu doctor Watson's postmortem debugger encounted a problem and needs to close. Eu i-am dat "don't send error report" si el s-a blocat. Asta s-a repetat de vreo 3 ori dandu-i restart pana cand am intrat in desktop si nu i-am mai dat "don't send error report" si mi-am vazut de treaba ignorand caseta cu mesajul. Totul a mers bine pana cand dupa vreo 15 minute s-a blocat. Am renuntat si i-am prezentat din nou tatei situatia. Tata a luat un cd sa reinstaleze windowsul si dupa ce s-a chinuit cam o zi intreaga pentru ca nu ajungea la nici un rezultat pentru ca (,) calculatorul se restarta cand ajungea la un anumit pas si nu mergea mai departe. Mi-a zis ca e mort si ca probabil este o problema de hardware. Mentionez ca a incercat sa scoata si un disk si o placuta de ram care si acum sunt scoase si tot nu a mers. Miercuri din curiozitate am incercat sa vad care este situatia sperand ca poate reusesc sa scanez ceva ( vorba incercarea moarte n-are). Mi-a aparut chestia cu instalatul windowsului si i-am dat si eu next si am scris codul si dupa cam o ora - o ora jumate mi-a zis ca a instalat windowsul si toate bune si frumoase. Ieri am intrat pe calculator. totul mergea bine, am scris un cd si am mai stat putin pe net si nu a aparut nici o problema. Asta seara cand sa il deschid si sa imi intre in desktop s-a blocat asa ca i-am dat din nou restart si s-a restartat dar monitorul a ramas negru si dupa vreo 3 restartari acelasi rezultat. Am scos si am bagat din nou monitorul in unitatea centrala, l-am inchis si l-am deschis dar nimic... Ce pot sa-i mai fac (in afara sa-l arunc pe geam)? Va rog mult sa ma ajutati.

Daca mai aveti rabdare cu cititul pot sa mai dau cateva detalii daca va ajuta: calculatorul a avut mai demult o problema cu restartatul. Se restarta cam la 15 minute fara sa-i faci nimic. Tata a rezolvat problema si pe urma l-am primit eu.Acum nu mai are problema asta dar de exemplu cand il bagi in priza porneste si se stinge si nu poate fi stins de la buton. In ultimul timp am avut multe pene de curent si chiar daca era stins cand venea curentul se aprindea si se stingea. Presupun ca stinsul si aprinsul nu i-au facut prea bine. Pe langa asta am mai avut problema ca nu mai mergea nimic din desktop si am descoperit ca era problema cu userul sau ceva in genul si am creeat alt user. Chestia s-a mai repetat si am ajuns pe la al patrulea user...

Va rog mult de tot sa ma ajutati crying(((
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| PeAfara a răspuns:

Verifica placa video, placa de baza...
Poti sa ii dai '' disk defragmenter'' si apoi un system scan.
Succes

1 răspuns:
| flavius2010 a răspuns:

Pff frate probleme mari cu calc tau, sfatul meu, aruncal prin geam si cumpara(daca ai bani) un pentium 4