| DeEeA_2049 a întrebat:

Dau funda pentru cel mai rapid si bun rasp:*
Care este masa solutiei de acid clorhidric de c=36, 5 la suta necesara neutralizarii a 250g solutie de NaOH de c=20 la suta?

Răspuns Câştigător
| MiK3L a răspuns:

E simpla dar e greu de explicat straight face e o reactie dintre un acid si de baza adica de neutralizare faci ecuatia reactiei pui ce cunosti
apoi faci md la NAOH md = c X mersi /100 vezi cat iti da apoi afill apa care a intrat in solutie. e greu de explicat asa trebuie sa o vezi pe foaie.Un sfert e facuta de mine cu ce ti-am zis vezi si tu ce mai e.Ai grija la ecuatia Na + H2O = NaOH.