| winter_1160 a întrebat:

Se considera ca in coaja unui ou se gaseste carbonat de calciu in proportie de 93%. Cojile rezultate de la 10 oua identice se trateaza cu o cantitae stoechiometric necesara de solutie de acid clorhidric de concentratie 36, 5%. Masa amestecului scade cu 44g.Se cere:
a)procentul de calciu din coaja de ou;
b)masa cojii provenite de la un ou;
c)volumul solutiei de clorocalcin care contine clorura de calciu 0, 18g/ml obtinuta din CaCl2 rezultata din reactia de mai sus

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Winter,ti-am trimis un mesaj cu niste sugestii pentru aflarea raspunsului. Sper sa te descurci. Ma bucur daca te-am putut ajuta.

1 răspuns:
| pishta24 a răspuns:

A) Masa molara a CaCO3 este 100 g/mol
Daca in 100 g CaCO3 se gasesc 40 g Ca
In 93 g se gasesc x g
x = 37, 2 % Ca intr-o coaja de ou