| George6656 a întrebat:

De ce atunci când ești prieten cu cineva consideri acea persoană "deșteaptă" chiar dacă are IQ-ul format din două cifre, iar atunci când o persoană care îți este dușman este intr-adevar deștept, îl consideri prost?

2 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

1)E posibil sa consideri o persoana desteapta daca o compari cu tine in anumite cazuri. Speri ca intelegi ce zic. Adica daca spre exemplu tu nu te pricepi deloc la calculatoare si o alta persoana se pricepe tu poti tinde sa zici ca e desteapta. Probabil ai intalnit astfel de situatii
2) Consieri un dusman prost deoarece daca il urasti ii cauti toate defectele. Pur si simplu vrei sa iti dovedesti tie ca esti mai bun decat el la orice.

| Clytia a răspuns:

Mulți știu în sinea lor când o persoană este inteligentă, deși nu o plac, fapt ce îi determină să nu recunoască acest lucru. După mine e o prostie.