| WorkinForThis a întrebat:

De ce?! straight face
De ce se intampla mai multe lucruri rele decat bune? De ce sunt mai multi oameni rai decat buni? De ce, oricat speram, visele nu se vor indeplini niciodata, sau, daca se vor implini, vor fi de scurta durata? De ce cand ti-e mai bine si ai impresia ca nimic rau nu se poate intampla, se intampla ceva oribil? De ce oamenii la care tii te ranesc asa de mult? De ce nu se mai inteleg oamenii? De ce exista atata suferinta? De ce a inceput raul sa invinga? De ce cand ai o zi minunata, ti-o strica cineva, apoi zice ca tu esti de vine, ca tu esti prost, ca tu ai o problema? De ce ne dorim numai imposibilul? De ce daca stim ca niciodata nu se va intampla, noi tot ne dorim? De ce nu le lasam dracului de vise si sa revenim la realitatea a naibii de urata, blestema, oribila? De ce din toti oamenii de pe glob doar 35-40% (deh, aproximatia mea, spuneti-mi daca gresesc) sunt actori, cantareti, au bani, au tot ce vor; TOT, iar restul n-au NIMIC? De ce ne tot facem sperente la ceva mai bun daca stim ca niciodata nu se va intampla? De ce nu realizam odata ca ne ducem tot mai jos? De ce tot visam la iubire, cand vedem ca iubirea este inlocuita din ce in ce mai mult cu ura, invidie, rautate? De ce nu putem face macar o zi intreaga NUMAI ce vrem? De ce cand ne facem un plan, apare ceva si se duce dracului planul ala? De ce tanjim dupa atatea, dar nu primim nimic? De ce atatea intrebari, si niciun raspuns?
De ce?! straight face

7 răspunsuri:
| Bidica_Larisa_1982 a răspuns:

Cam muuuuuuuuuuuuuuulte intrebari.dar eu cred ca lucrurile se intampla deoarece poate nu vrem ce aven nevoie cu adevarat.

| nesuferit a răspuns:

Te-a inselat femeia cu cel mai bun prieten?

| SabinaB a răspuns:

Daca nu am mai visa, daca nu mai speram, daca nu mai train in iubire unii cu altii viata nu ar mai avea rost.
Poate ca noi ne facem planuri, dar Dumnezeu stie ca candva, undeva acel plan ne va distruge, o sa suferim dupa esec, si de aceea apare cineva sa ne impiedice sa il ducem la bun sfarsit.
Acum cam 4 luni si eu gandeam la fel ca tine dupa o despartire, dar am vorbit cu prietenele mele, le-am cerut sfaturi, am vorbit cu persoane care au mai trecut prin ce am trecut eu, si mi-au zis ca mereu sa nu ma dau batuta, sa nu ma mai distrug doar din simplul fapt ca el mi-a zis ce mi-a zis, si poate multi oameni sunt rai, orgoliosi, dar daca oameni nu ar mai fii asa noi cum am putea invata sa fim buni, increzatori, doar ca vedem ca ei sunt rai si noua nu ne place, ne dam seama ca ceva nu e bine si noi vrem sa fim buni?

| mistikk a răspuns:

De ceeee esti atat de pesimist? ..asa e visam...dar uneori visele devin realitate si ce vrei sa plangem toti si sa murim ca suntem realisti? ...asta e viata ..Traieste-o asa cum e!

| Diiana232997 a răspuns:

Pentru ca asa e viata, asa sunt oamenii.

Răspuns utilizator avertizat
| Nayuky a răspuns:

laughing esti cam negativistlaughing pai sa o luam cu inceputul..nu stiu daca se intampla mai multe lucruri rele decat bune dar clar acordam o importanta mai mare lucrurilor rele decat celor bune, de aia ai tu impresia astalaughing. Daca amfi toti buni ar fi prea frumoslaughing asa e in Romania..nu e asa peste tot, dar din pacate in majoritatea locurilor, si nu ii poti schimba..fi tu diferit si arata-le ca nu iti pasa de parerea lor, e amuzant sa se uite toti la tine si sa se gandeasca "what the." crede-ma ca stiulaughing.Pai sincer, multi nu isi urmeaza visele in totalitate..nu au curajul sa viseze prea departe, n-ai ce face.Si probabil pentru ca tu te gandesti ca din moment ce te simti asa bine sigur nu poate dura foarte mult si se va intampla cevalaughing si oricum daca sae intampla ceva rau cad esti fericit poate avea un impact mai mare decat daca ai fi indiferent sau in stare normala..pe undeva la mijloc cu moralul.Pentru ca uneori nu ti la oamenii care trebuie, nu ti la cei care tin la tine(terbuie sa ai grija cum iti alegi prietenii), te ranesc asa mult pentru ca ti la ei si te deranjeaza orice lucru rautacios cat de mic din partea celor dragi, insa daca ti-a fac cineva(fata de care esti indiferent) acelasi lucru probabil ca nu -ai acorda atata importanta..depined si de situatie.Pai oamenii nu s-au inteles toti niciodata..fiecare cu piticii lui, sunt diferente de caracter si unii sunt mai incapatanati..si nalaughing. Suferinta probabil exista ca dupa ea sa iti ai seama cat de fericit esti si dupa ce ai fost fercit..si suferi o sa iti dai seama ce bine era..plus ca daca am fi fericiti mereu ar fi plictisitor dupa suferinta mai vine si fericirea(acum depinde de situatie). Raul invinge? laughing lasa ca nu asa se va intampla, povestea nu a ajuns inca la final.Pai se putea sa ai o zi perfecta? trebuie sa fie cineva care sa te bazaie.laughing glumesc, insa se mai intampla sa fie si cineva cu capsa pusa din cand in cand care sa isi verse nervii pe tine fara motivlaughing. Oamenii si-au dorit mereu imposibilui, intrebarea este cine are curajul sa isi urmeze visul? Pai pentru ce e frumos sa iti doresti ceva..depinde ce. unii renunta altii nu(depinde de dorinta). Pentru ca realitatea asta nu ne place.e frumoasa si totusi uarta, noi o stricam, daca am fi mai buni toti ar fi alfel.Realitatea asta..nici pe asta nu o cunoastem in totalitatelaughing.Si eu vreau sa fiu cantareata si actrita..si au ajuns acolo nu stiu cum uni prin talent.uni prin pile, nu prea imi pasa chestia e ca e o meserie bine platita dar foarte stresanta si totusi placuta.Sa iti doresti ceva mai bune ceva normal, de ce nu ne-am dorii? daca vom face ceva sa ne fie mai bine e altceva dar aici iar depinde de situatie. IUBIREA e greu de gasit(in zileled e azi aproape imposibil) dar trebuie sa ai rabdare..cand iubesti pe cineva cu adevarat.e cam greu sa ii spui,, te iubesc" o data fara sa iti vina sa o iei la fuga sau sa te inrosesti la fata ca un rac, sau sa te uiti la el/ea si sa nu fi fericit.Trebuie sa ai rabdare, si vrei intalni si iubirea.Pai asta este realitatea..nu putem face ce vrem si sa fim cum vrem, pentru ca asa e realitatea.Pai poate nu era bun planul, si poate e mai bine asa, pana la urma se mai intampla si ccidente si sunt mai multe motive.Pai depinde cum vezi lucrurile..ar trebui sa te bucuri pentru ce ai chiar daca vrei mai mult ar trebui sa te bucuri ca ai ce sa mananci, unde sa stai, cu ce sa te imbraci..si ca esti sanatos(daca esti eu sper ca da).Pai eu ti-am raspuns si altii.De ce esti asa negativist? ce s-a intamplat?