| anonim_4396 a întrebat:

De la ce varsta este indicat sa porti sutien?

54 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu i-am zis mamei sa'mi iau bustiera de mai multe ori si imi zice da ca mergem si nu m-am dus nici pana acum voi ce ziceti sa ma duc sa-mi iau singura?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu ce sa zic.am 14 ani si nu port sutien! doar bustierabig grin.cred ca e mai bine asa...am intrebat-o p mama mea chiar azi daca pot sa imi cumpar sutin deoarece am mers la cumparaturi, dar ea a zis ca e mai bine sa nu port! se poate intampla orice dupa parerea mea...desig,acum sunt baietii si porti sutien si e bine, dar ganteste-te ce o sa se intample pe urma.sanii se vor obisnui cu sutienul si se vor lasa.nu cred ca vrei asta!tonguetongue.asa ca. bustiera e cea mai buna daca chiar vrei sa porti cevathumbs upthumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Io zic ca e cel mai bine sa porti sutien. Vrajelile astea din mosi stramosi ca daca porti sutien ti se lasa sanii e o porcarie oh go on. Bustierele nu'si fac efektul pentru ca ti se vad sfarcurile prin ea. Si ia incearca o alergare de viteza cu bustierawinking. O sa simti o durere imensawinking plus ca daca porti sutien ti se formeaza sanii cum vrei u ( adica ce forma). Io am 13 ani si port si nu mi s-a intamplat nimic :*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.eu port sutien de la 14 si aproape 15.nu ii am mari.adica se pot cuprinde in palme. din cate vad nu e prea indicat sutienulde la o varsta sa mica.eu imi iau sutien la bluze transparente si camasihappy. in casa stau fara... dar faci cum vrei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta chiar nu stiu. am 14 ani si port de la 13... toate prietenele mele poarta sutien acum. si chiar de la 9-10 ani. depinde de corp... lasa`l sa se dezvolte.happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 12 ani si ink nu port sutien big grin...mama zice ca nu este nevoie. :-D... Dar nu stiu ca sa fac thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand trebuie, trebuie.fiecare are sani si mai ales fetele trebuie sa ii protejeze.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 12 și port dar nu știu cum sa o conving pe mama sa-mi mai ia unul happy

| nimeni067 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai ce? din comentariul tau inteleg ca porti fara ca ea sa stie (adica ti le iei singura) si ca ai vrea sa iti cumpere ea. Fii atenta aici: anul trecut imi luasem un sutien si il purtam zilnic la scoala (bineinteles cand mai plecau parintii sau cv de genul il spalam la mana si il uscam cu feonul) iar intr o zi mama a venit la mine in camera si mi-a vazut hainele pe care le purtasem la scoala inca pe pat asa ca s-a gandit sa ia tricoul si sa il puna la spalat. Cand l a luat, sutienul a cazut din tricou si tot ce mi-a zis a fost: "nu trebuie ss iti fie rusine sa imi ceri sutien adica sunt mama ta, nu? si oricum stiu cum e sa aiba colegele si tu nu. imi pare rau ca nu mi ai zis mai devreme, pentru ca azi am fost la magazin" si urmatoarea data cand a fost mi-a cumparat doua. Nu trebuie sa iti fie rusine sa ii spui pentru ca e mana ta si a trecut si ea prin aceleasi momente. In cazul in care nu vrea sa iti ia, roaga-ti o prietena sa iti ia cadou de ziua ta o bluza transparenta si un sutien si deschide l de fata cu mama ta, iar daca prietena ta va rade de tine si nu vrea sa faca asta sau ti e rusine sa i ceri sa faca asta cumpara ti tu o bluza transparenta si un sutien si spune i ca ti le-a dat o prietena la scoala. Daca nici asa nu merge spune-i ca te dor sanii la ora de sport si chestii de genul. sigur o sa te inteleaga. Sper ca te am ajutat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am dat raspunsul asta pe alt blog, dar il copiez si aici:

Deci articole si raspunsuri cretine sunt peste tot pe net.

Eu sunt pentru sutien, oricand daca nu dorm. Am cupa C si e imposibil sa stau fara sutien, in cel mult 2 ore incep sa ma doara sanii.

Dar il port de la 13 ani, de cand aveam cupa B. 8 ani mai tarziu, am sani normali si stau ferm. Nu mi-au picat de la loc si nu ii stranguez, cum s-au exprimat unele.

Si ganditi-va si voi logic acum, fiecare pas pe care il faci iti misca sanul sus-jos. Pielea si colagenul si muschii tai se comporta ca un elastic. Daca atarni o bila de un elastic si o tot zgaltai sus-jos, la un moment dat o sa cedeze elasticu ala.

Asa cum fara sa iti lucrezi fundul, o sa ti se lase, asa o sa ti se lase si sanii daca nu ii sustii. Si faptul ca se balangane incontinuu nu inseamna ca lucrezi pectoralii, aia se lucreaza mai greu, cu exercitii speciale. Si voi ati deschis vreodata o carte de anatomie sa vedeti cum arata un san? Nu e un muschi, e tesut adipos, care e tinut de pielea fragila din jurul lui, si in mica masura de pectorali.

Si inca un argument mai din familie, bunica la varsta mamei avea sani lasati, iar mama ii are frumosi. Pentru ca a purtat sutien, spre deosebire de bunica care n-a stiut de el! Comparati si voi cu rudele de gradu 1, nu cu ce ati auzit de nu-stiu-unde.

Investiti in doua sutiene bune, unul negru si unul crem, nu va luati un milion de sutiene ieftine, si schimbati-le pe astea dupa vreo 2 ani sau cand se schimba masura sanilor. Masurati-va sa va luati dimensiunea potrivita. Cereti ajutor de la o tipa care nu sta cocosata, si poarta un sutien care arata bine sub bluza, nu o taie pe nicaieri vizibil.

Sper sa va treziti, macar cateva dintre voi.

Ruru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa stii ca depinde de marimea sinului, nu este corect sa spui ca sutienul strica sinul, este ceva ce sustine, dar trebuie purtat cind simti caai nevoie si atunci cind vezi ca e timpul, incepe de la un sutien de bumbac fara sirma si pe marimea ta. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 11 ani si port bustiera doar la scoala si la petreceri in rest port sutien la sport si in timpul liber ca am sanii foarte mari si mi-e rusine sa port suti la scool

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand avem ce pune in el pe la 9 ani

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este indicat sa porti sutien atunci cand ai si ce pune in el. Sutienul sustine sanii nu ii lasa in jos. multi spun ca nu este bine sa porti sutien cee ce nu este adevarat.

| deiutza_3599 a răspuns:

Depinde...Cand ai ce pune in el!

| nimeni067 a răspuns:

De la 12-13 zic eu dar depinde se marimea sanilor

| catutza_1857 a răspuns:

Eu am o fata in clasa caruia i-a recomendat doctorul sa poarte sutien pentru ca este foartea dezvoltata iar daca nu-i recomanda doctorul sa poarte sutien ea nu purta.eu una am inceput sa port sutien de la 11 ani dar fara burete