| MaximSpeed a întrebat:

Din experientele voastre atunci cand dai corigenta pe vara v-a trecut pe toti?, dau funda.

4 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Daca inveti, treci. Daca stai toata vara degeaba si in august sau septembrie stai la mila profesorului, o sa stai mult si bine. Uite de asta nu ajunge nicaieri invatamantul asta romanesc. Toti vreti note mari fara sa invatati o banala lectie ca... sa fim seriosi... nu iti cere imposibilul pentru un amarat de 5!
Du-te si invata daca vrei sa faci ceva in viata. Daca nu, pregateste-te sa mergi la muls vaci la tara! Evident, nu vorbesc serios dar intelege ca e spre binele tau sa ai un anumit nivel de cultura, sa nu fii un agramat, sa stii cat fac 2+2 x 2 fara calculator etc. Mai tarziu iti va parea rau daca acum nu tratezi studiile cu seriozitate, crede-ma! Mult succes!

| AFR81 a răspuns:

Depinde de profesor. Nu este o regula sa ii treaca pe toti. Crede-ma, la mine in oras, la licee, au ramas foarte multi repetenti.

| William a răspuns:

De obicei nu trece nimeni. Dar sunt sigur ca la alte scoli e alta situatie.

| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ
★Niciun profesor nu este obligat sa-i treaca pe toti...
★De cele mai multe ori profesorii nu sun niste bestii fara suflet asa ca daca esti respectuos si daca se vede ca iti dai silinta atunci te trec, daca nu iti dai silinta atunci nu treci.
★Daca copilul nu isi da interesul, daca isi bate joc atunci la sigur nu este trecut...
★Ce rost ar mai avea sa lasi corigenti daca ai avea de gand inca de la inceput sa-i treci pe toti?
★Nu ar avea niciun rost!

★La mine in oras nu prea raman repetenti in gimnaziu, trec mai toti insa la licee nu este nicio regula care spune ca profesorul trebuie sa te treaca daca nu iti dai interesul.

★Eu nu am cum sa vorbesc din experienta mea deoarece la profilul meu nu ramanem corigenti intrucat cei care suntem aici am intrat cu medii destul de mari deci chiar si cei mai slabi fac de 5.
★Totusi nu, la mine la liceu nu trec toti, din contra ...raman multi repetenti intrucat sunt foarte nesimtiti, mai ales cei de la sportiva.

★ Totusi, la mine nu sunt lasati repetenti cei corigenti numai la o materie. Se considera ca nu ii duce capul, ca nu pot sa faca fata acolo...
doar cei corigent la 2 sau mai multe materii sunt lasati insa asta nu este o regula, poti sa ramai chiar daca esti corigent doar la o singura materie.
Depinde foarte mult de profesor dar de cele mai multe ori daca nu esti nesimtit si daca iti dai silinta atunci te trece...
Bafta!✌