| mada_9035 a întrebat:

Este greu la liceu pe profilul stiinte sociale? acum sunt in clasa a8a si trebuie sa ma decid la ce liceu merg cat mai repede...ca rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Firefly a răspuns:

Stiinte sociale se bazeaza mult pe uman, istorie, geografie, limba romana, dar si limbi straine.Infara de aceste materii de baza mai sunt logica ( a IXa), psihologie (a Xa), economie (a XIa) si filozofie (a XIIa). Alte obiecte: latina (pana intr-a 10a inclusiv), desen, informatica, muzica, religie, sport, chimie, fizica si biologie( ultimele 3 doar pana intr-a 10a inclusiv)iar matematica pana intr-a 12a.(Eu fac si spaniola ca optional)
Acest profil te va ajuta sa intri la facultatea de drept/filozofie/stiinte politice/Relatii internationale si la Academia de Politie, etc.Iti sugerez sa mergi la acest profil caci combina profilul uman cu cel real si ai multe oportunitati dupa terminarea liceului.
Eu sunt la stiinte-sociale si nu e foarte greu.
Bafta!

1 răspuns:
| BUFU_7128 a răspuns:

Nu conteaza profilul cat conteaza profii, nu trebuie sa te duci unde e mai usor, si conteaza, daca stii matematica stiinte ale naturii si mate info, daca iti place romana si alte alea, gen istorie, du-te la sociale sau filologie