| Denisa183 a întrebat:

Trebuie sa ma decid mai repede in ce liceu vreau sa intru. Dar eu sunt foarte confuza inca. Stiu doar ca oscilez intre stiinte sociale si filologie. Diriga ma pune sa dau bilingvul la engleza. Ce-i drept, imi e cam frica, pentru ca eu si engleza nu suntem chiar cele mai bune prietene sa zic asa. O sa imi fie greu daca eu din clasa a patra pana acum am fost la intensiv franceza? Este atat de grea engleza aia cat sa nu pot sa o prind din clasa?

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
"Diriga ma pune sa dau bilingvul la engleza."
Nu va sta diriga 4 ani in locul tau si de ce trebuie sa faci ce zice ea? Adica ce spun eu suna a neascultare.Asculta si parerea ei, dar decizia ia-o tu.
Engleza e usoara si frumoasa.
La fel eram si eu ca tine intr-a 8-a.Bine eu nu stiam franceza prea bine pe atunci, dar nici engleza.Si incepand din a 9-a, incet, incet mi-am dat drumul si a mers bine.Trebuie sa stii regulile de baza si totul e bine.Ar trebui sa te gandesti si la celelalte obiecte caci intr-un catalog sunt vreo 18 discipline (desi ma rog,muzica, sport, desen, tic, astea nu sunt asa importante). Bafta! happy

| Denisa183 explică (pentru Floreenofficial):

Sii... Ma ia din prima gen ascultat sa vada ce stiu atunci si asa mai departe sau ne ia usor cu o recapitulare ceva? laughing Ca daca ma asculta din prima, baga frica in mine si raman la ea. laughing

| Floreenofficial a răspuns (pentru Denisa183):

Pai s-ar putea sa dati vreun test initial, dar nu se trece si e doar asa ca sa vada profesorul care e situatia.Si ca sa va asculte, trebuie mai intai sa va predea ceva.

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Multumesc pentru funda! happy

| Ycu a răspuns:

Engleza are o gramatica foarte "ciufuta" si o sa fie cam greu daca nu stii nimic la ea, insa nu te pune nimeni sa stii engleza perfect poti da la filologie si fara engleza, mai ales ca la bac poti alege la proba orala intre engleza si franceza. Iti recomand filologia daca stii franceza, trebuie sa stii o limba de circulatie internationala nu doar engleza...