| AngelinaIonela15 a întrebat:

Este sau a fost cineva pe bilingv portugheza la Eugen Lovinescu? Vreau sa știu mai multe despre cum se preda, program, profesori, dacă trebuie sa știi portugheza din clasele mici sau înveți acolo, etc.Trec a 9-a.

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Tu crezi ca bilingv înseamnă că înveți o limba noua?

| AngelinaIonela15 explică (pentru Catrice):

Nu, vara asta o sa fac meditatii la portugheza, dar ma gândesc ca nu o sa fie asa complicat la început, o sa ne ia ușor.

| Catrice a răspuns (pentru AngelinaIonela15):

Vezi sa nu. Sunt scoli generale unde se face și altceva in afara de franceza și engleza.

| AngelinaIonela15 explică (pentru Catrice):

Da, se mai face germana și rar spaniola, școală generală în care sa se faca portugheza n-ai sa găsești.Eugen Lovinescu este singurul liceu în care se face aceasta limba, având doar 28 de locuri disponibile.Asta ma face sa cred ca nu va fi greu, limba într-adevăr este, doar ca ne va lua ușor, pentru niște începători.Asta este părerea mea, dar vreau sa aud și părerile altora care poate chiar au fost pe acest profil.

| Catrice a răspuns (pentru AngelinaIonela15):

Văzusem una în care se făcea italiana acum ceva timp din întâmplare.
Ai fix 0.01% șanse sa găsești pe cineva pe aici.

| AngelinaIonela15 explică (pentru Catrice):

Am dat de o fata care a făcut bilingv portugheza, mi-a zis ca a luat-o de la început cu ei.

| Catrice a răspuns (pentru AngelinaIonela15):

Depinde de profesor aici. Și profu meu de engleza a făcut la fel în a 9a ca sa fie sigur ca toți pricepem ceva laughing alții au mers cu materia în continuare

| Oricine15 a răspuns:

As putea sa te ajut eu tinand cont ca stiu portugheză, dar totusi de ce ai dori sa înveți aceasta limba
Sunt chiar surprins plăcut că sunt persoane care vor sa învețe aceasta limba

| AngelinaIonela15 explică (pentru Oricine15):

Mi se pare o limba frumoasa care nu prea se aude în România, mi-ar face plăcere sa ma aflu printre puținii români care o știu. Portugalia și Brazilia sunt niște țări minunate, plus altele în care se mai vorbește aceasta limbă. Dupa liceu am de gând sa fac facultatea de limbi străine.