| ghkjghk a întrebat:

FUNDA URGENT.conjugarea verbului "a scrie"[la toate timpurile si modurilesad][NU E TEMA] am lispsit de la lectie si o sa ma asculte pentru ca am doar o nota. si ma asculta din prima zi cand ma duc si nu stiu am cum sa copiez lectia. va rog mult!

8 răspunsuri:
| Stelistul a răspuns:

Prezent:eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele scriu
Imperfect eu sriam, tu scriai, el/ea scria, noi scriam, voi scriati, ei, ele scriau
Perfect compus:eu am scris, tu ai scris, el/ea au scris, noi am scris, voi ati scris, ei/ele au scris
Perfect Simplu:nu stiu cum e verbul a scrie, dar iti spun "a manca")
eu mancai, tu mancai, el/ea manca (, a-ul final sa fie cu a-ul final al cuvantului clasa), noi mancaram, voi mancarati, ei/ele mancara
Mai mult ca perfect:eu mancasem, tu mancasei, el/ea mancasera, noi mancaseram, voi mancaserati, ei/ele mancasera
Viitor:eu voi manca, tu vei manca, el/ea va manca, noi vom manca, voi veti manca, ei/ele vor manca

| Stelistul a răspuns:

Prezent:
eu scriu tu scrii ea/el scrie noi scriem voi scrieti ei/ele scriu***

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prezent:eu, tu, el, ea, noi, voi, ei, ele scriu

Imperfect eu sriam, tu scriai, el/ea scria, noi scriam, voi scriati, ei, ele scriau

Perfect compus:eu am scris, tu ai scris, el/ea au scris, noi am scris, voi ati scris, ei/ele au scris

Perfect Simplu:nu stiu cum e verbul a scrie, dar iti spun "a manca")

eu mancai, tu mancai, el/ea manca (, a-ul final sa fie cu a-ul final al cuvantului clasa), noi mancaram, voi mancarati, ei/ele mancara

Mai mult ca perfect:eu mancasem, tu mancasei, el/ea mancasera, noi mancaseram, voi mancaserati, ei/ele mancasera

Viitor:eu voi manca, tu vei manca, el/ea va manca, noi vom manca, voi veti manca, ei/ele vor manca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Perfectul simplu: eu scrisei, tu scrisesi, el scrise noi scriseram voi scriserati ei scrisera

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata ca ramai corigenta

| ZPANIAA a răspuns:

Mai e si viitoru popular da nu il stiu