| Andy_7584 a întrebat:

Buna vreau si eu ca verbul a vorbi sa fie conjugat la toate modurile si timpurile verbului. Dau funda:XPls

Răspuns Câştigător
| annemarie69 a răspuns:

Modul indicativ-imperfect:vorbeam,vorbeai,vorbea,vorbeam,vorbeati,vorbeau.
-perfectul simplu :vorbii, vorbisi, vorbi, vorbiram, vorbirati, vorbira.
-perfectul compus : am vorbit, ai vorbit, a vorbit, am vorbit, ati vorbit, au vorbit
-mai mult ca perfect: hmm ex: eu vorbisem
-viitor: viitor propriu-zis : voi vorbi, vei vorbi, va vorbi, vom vorbi, veti vorbi, vor vorbi ---viitor anterior: voi fi vorbit, vei fi vorbit,va fi vorbit, vom fi vorbit, veti fi vorbit, vor fi vorbit.
Modul conjunctiv:a) prezent: sa vorbesc, b)perfect:sa fi vorbit.
Modul conditional-optativ: a) prezent: as vorbi, ai vorbi, ar vorbi, am vorbi, ati vorbi, ar vorbi. b)perfect: as fi vorbit,ai fi vorbit, ar fi vorbit etc. Modul imperativ: af: scrie! neg: nu scrie! Infinitivul:a) prezent: a vorbi, b)perfect:a fi vorbit. Gerunziul:vorbind. Participiul: are la baza formarea timpurilor si modurilor compuse la diateza activa, reflexiva si pasiva thinking: valoare adjectivala, substantivala si adverbiala. Supinul: este precedat de o prepozitie simpla sau compusa: de, dupa, la, pentru, de la.: de vorbit, dupa vorbit, la vorbit, pentru vorbit, de la vorbit... sper ca te-am ajutat cu ceva thinking >big grin

4 răspunsuri:
| MonkeyBoss a răspuns:

Nici macar atata lucru nu stii? straight face

| Andy_7584 explică:

Mersi frumos anemaria:*

| Constantinescu_Dan_1990 a răspuns:

Vm,cbhvm cmncvgbm; oifjdglkfpoj'hpokjghl; hikgnjibjfgiogjkgyohjhknnhkyhoyhjnyoinjiyhjyiojjmuhlji

| Tibi_Tiberiu_1999 a răspuns:

Buna, vreau si eu un verb la toate modurile si la toate timpurile.