| BiiaaBulinutsa a întrebat:

Fundoiii! Care sunt propozitiile atributive, completive directe si indirecte, subiective, predicative, circumstantiale de timp, loc, mod din urm. fragment...si de ce big grin

Si dupa ce-am spus ce durere am, a strigat spre odai, s-a venit dintr-acolo un ostean batran care m-a dus indata intr-o camaruta din launtrul curtii, unde mi-a iesit inainte un ofiter tinerel si subtirel, imbracat numa-n fireturi si-n aur...

Se vede ca somnul il podidise pe cand bisoceanul imi povestea basmul, pe care el nu-l putea pricepe.

Cum il vazu fata, il ruga ca pe Dumnezeu sa o scape de zmeu, care, zicea ea, e hotarat ca, indata ce se va face sanatos bine, sa o sileasca oricum sa se insoteasca cu dansul.

Cum o vede, maiorul se opreste o clipa, ca si cum ar vrea se se reculeaga fiind surprins de inamic.

Ii era rusine, ca si cand toti ar putea sa afle din fata ei cele petrecute, se temea de ceva nestiut si nu stia cum sa calce, cum sa-si tina trupul, cum sa-si poarte capul si ce sa faca cu mainile ei.

Voia sa mearga acasa, unde toti o cunosc, toti se simt in drept de a-i sta in cale, unde privirile tuturora o mustra, unde nu poate sa umble de capul ei.

1 răspuns:
| Alina_8150 a răspuns:

Doamne da nici sa iti faci tema nu poti?