| alee2011 a întrebat:

HeY TPU!
Fac parte din C. S. E (Consiliul Scolar al Elevilor) bineintreles.la scoala >mea:
Si am nevoie de niste idei de >activitati~:
Va rog ajutati`ma[-o

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Salut, eu sunt președintele consiliului elevilor din școala noastră. Prin decembrie a venit o ordonanță de la minister care spune că se acceptă doar activitățile care au formă de proiect educațional. Adică ceva educativ, la care să participe mai mulți elevi, să aibă ca scop îmbogățirea culturii generale a elevilor, să învețe ceva nou. De exemplu, noi de Crăciun am făcut o serbare cu vreo 600 de spectatori și de 15 ianuarie, un moment omagial al lui Mihai Eminescu, cu poezii, cântece, proiecte, și au fost vreo 100 de spectatori. Ornamente de Crăciun din materiale ecologice. De acum încolo s-ar mai putea organiza o activitate cu ornamente de 8 martie sau de Paști, un concurs de desen, să organizați o excursie cu profesorul de biologie la Grădina Botanică, să întocmiți un film despre ecosistemele din jurul școlii/cartierului/orașului (la noi ăsta e proiect în desfășurare). Revista școlii la care să participe mai mulți elevi cu materiale legate de literatură, știință, curiozități etc. Să capteze atenția elevilor și să îi facă să învețe ceva nou. Competiții sportive, Activități anti-droguri etc. Noi organizăm o grămadă de activități, am multe responsabilități dar sunt ajutat de profesori și de consiliul elevilor, școala noastră e foarte unită și la noi nu se fac numai ore, sunt și multe activități care întăresc relația dintre profesori și elevi. Eu am fost ales prin vot democratic, am înțeles că în alte școli doar i-a nominalizat directoarea pe președinții de consiliu. Noi suntem o școală foarte unită. Încercați și voi să fiți așa, încearcă ideile mele și mai gândiți-vă și voi la altele, e frumos să participi la activități în afara orelor, să te implici. de o mie de ori mai bine decât să pierzi vremea cu o bere în mână la colț de stradă. Dar mă rog, fiecare cu inteligența și modul lui de gândire.
Baftă

1 răspuns:
| abcdefghij a răspuns:

Aaaaaaaaa pai puteti organiza concursuri spectacole si puteti recicla hartia. ducand-o la un centru de reciclare face-ti cativa bani din care puteti cumpara manuale noi pentru ca sincera sa fiu de exemplu eu la inceputul anului aveam manuale care au fost folosite din 1998 adica mai exact 13 ani