Întrebare recomandată | Today a întrebat:

Hey TPU!
Sunt o fata ca oricare alta, am terminat anul scolar cu medii mari, am aproape 14 ani si o problema.
La inceputul anului scolar ma intelegeam bine cu toata clasa si mereu eram cea chemata la iesiri etc... pana cand niste fete foarte invidioase au inceput sa vorbeasca cu toti cei din clasa si sa le spuna lucruri pe care eu nu le-am facut ( dupa ce ai plecat a inceput sa te barfeasca, te punea sa canti doar ca sa rada de tine etc. ) inclusiv cu diriginta spunandu-i ca eu deranjez orele si ca vorbesc incontinuu ( lucru cam greu de vazut avand in vedere ca am media 10 si toti profesorii spuneau doar lucruri de bine ) iar diriginta m-a pus singura in banca pana la sfarsitul anului.
Care e problema mea de fapt?
La inceputul anului aveam totul. aveam prietenii care ma sustineau, cu care ma distram, cu care am sute de amintiri. si acum nu mai un grup de prieteni.
Am doi cei mai buni prieteni si de ei nu ma pot plange, adica singura nu am ramas.
Dar colegii mei nu ma lasa in pace nici dupa jumate de an. primesc aproape zilnic mesaje cu. "esti prefacuta" "esti rea", de la persoane carora nu le-am vrut raul niciodata.
Intrebarea mea este: Problema e la mine? Daca da. imi puteti da sfaturi cum sa devin o persoana mai buna? Pentru ca nu stiu ce sa mai fac.
P.S. Scuzati categoria, dar e cea mai vizitata.

Răspuns Câştigător
| 1Voineoska1 a răspuns:

Stiu situatia... Sunt la fel ca tine,am medii mari,ma descurc perfect si aveam o multime de prieteni pana cand,ea a stricat totul. Eu m-am mutat la scoala aceasta la sfarsitul clasei a patra si la inceput nu aveam probleme,eram nou-venita. Insa cu timpul,o fata a prins pica pe mine,ca eu iau note uneori mai mari si mai usor decat ale ei. Si a inceput sa vorbeasca pe la spate cu toti prietenii pe care ii cunosteam. Partea buna este ca totusi,acum practic ne-am impacat,dar tot o scorpie o pot numi. Problema,nu este la tine, este la fetele acelea! Asa ii explicam si eu fetei asteia(in cazul meu): " Eu nu inteleg de ce te superi pe MINE cand iau notele astea! Eu cu ce sunt vinovata ca profesorii vor sa imi dea note?!?" Ma rog, ea o tinea mereu pe a ei... Am gasit o imagine pe tumblr acum catrva zile si zicea asa in ea:
"When people don't know what's going on in your life, they SPECULATE... When they think they know, they FABRICATE..And when they do know....They just HATE" Nu le baga in seama! Fa-te ca nu iti pasa, arata-le la toti ca tu te poti distra si cu cei doi prieteni ramasi. Inca o poza de pe acelasi site:
"Fii fericita in fata oamenilor care nu te suporta. Asta ii omoara!"
Sper ca ai inteles mesajul!
:* Pupici!

39 răspunsuri:
| HomeLoveSwety000 a răspuns:

Nu este vina ta ca ele sunt invidioase, Invidia lor fata de tine este ca tu inveti mult mai bine si profesorii te lauda!
Doamna ta diriginta trebuie sa stie asta din moment ce ai media 10!
Nu trebuie sa te schimbi tu, trebuie sa te indepartezi de astfle de persoane! Am avut si eu aceeasi problema, la inceputul anului era totul bine si frumos, cand s-a terminat anul si s-au facut medile nimeni nu prea mai vorbea cu mine, erau invidiosi probabil! Nu uita, nu trebuie sa te schimbi tu pentru niste invidii provenite de la niste persoane fara viitor.

| elenutzaelenalovee a răspuns:

Cred ca problema e la ceilalti... poate sunt ei invidiosi pe tine, sau au vreo problema personala cu tine. Nu-ti fa griji, lasa-i asa.o sa regrete ei candva

| AntoR16 a răspuns:

Hei si eu am o situatie cam la fel.Adica mda, am 3 prietene cele mai bune, nu ma pot plange ca-s singura, dar totul se schimba la un momentdat.Totul ia amploare odata cu varsta! Lucrurile o sa-si revina, si da stiu prin ce treci! Problema nu-i la tine, problema e la ei ca-s invidiosi! Vezi-ti de drumul tau in viata, ai un viitor, un destin...Totul va fi bine! big grin Sper...

| Inm0rtal a răspuns:

Nu are de ce să fie vina ta. Doar dacă nu ai pus mult prea multă importanță pe studii mai mult ca pe prietenii tăi. Dar nu cred că asta îi deranjează din moment ce spun că ești prefăcută. Nu are logică. Dacă tu ai rămas aceași, nu văd a cui vină să fie înafară de cele 2 fete de care spuneai. Din moment ce ele nu pot avea medii mari, și nu au putut să-ți fure asta, ți-au furat prietenii. Gura omului e o armă letală câteoadtă. Mai bine rămâi cu cei puțini prieteni pe care îi ai decât să ai o mulțime de prieteni știind că te-au trădat odată din cauza unor vorbe. Move on.