| Today a întrebat:

Hey TPU!

Sunt o fata ca oricare alta, am terminat anul scolar cu medii mari, am aproape 14 ani si o problema.

La inceputul anului scolar ma intelegeam bine cu toata clasa si mereu eram cea chemata la iesiri etc... pana cand niste fete foarte invidioase au inceput sa vorbeasca cu toti cei din clasa si sa le spuna lucruri pe care eu nu le-am facut ( dupa ce ai plecat a inceput sa te barfeasca, te punea sa canti doar ca sa rada de tine etc. ) inclusiv cu diriginta spunandu-i ca eu deranjez orele si ca vorbesc incontinuu ( lucru cam greu de vazut avand in vedere ca am media 10 si toti profesorii spuneau doar lucruri de bine ) iar diriginta m-a pus singura in banca pana la sfarsitul anului.

Care e problema mea de fapt?

La inceputul anului aveam totul. aveam prietenii care ma sustineau, cu care ma distram, cu care am sute de amintiri. si acum nu mai un grup de prieteni.

Am doi cei mai buni prieteni si de ei nu ma pot plange, adica singura nu am ramas.

Dar colegii mei nu ma lasa in pace nici dupa jumate de an. primesc aproape zilnic mesaje cu. "esti prefacuta" "esti rea", de la persoane carora nu le-am vrut raul niciodata.

Intrebarea mea este: Problema e la mine? Daca da. imi puteti da sfaturi cum sa devin o persoana mai buna? Pentru ca nu stiu ce sa mai fac.

Răspuns Câştigător
| ριтιкaa1998 a răspuns:

Buna♥
In primul rand,stai linistita! Tu nu ai nicio problema. Tu esti draguta,de treaba,desteapta si prietenoasa! Avand atatea calitati frumoase,unele fete ti-au purtat pica. Si au intrat in viata ta,spunand numai minciuni,neadevaruri si chestii false despre tine pe care nici macar nu le-ai spus sau le-ai gandit.
Ce-ar fi sa te calmezi si sa analizezi cumva lucrurile?
In primul rand daca ''prietenii'' tai cu care ieseai inainte de toate acestea iti erau prieteni adevarati,nu le credeau pe alea si te sustineau pe tine in continuare. Deci fi fericira,ai scapat de niste falsi din viata ta. Adica ce prieteni adevarati isi lasa prietena buna pentru niste 'usuratice'?
Lasa-i sa vorbeasca,sa te barfeasca,sa-ti dea mesaje,sa te parasca dirigintei,oricum nu au nicio sansa pentru ca nu e adevarat,deci profesorii te vor sustine. Lasa-i sa spune ce vor tu doar arata-le ca nu-ti pasa,trateaza cu indiferenta,nici macar nu te uita la ei! Vorbeste cu ceilalti doi prieteni ai tai,zambeste,tine capul sus,si fi tu naturala! Asta o sa-i omoare, cand o sa te vada ca nu-ti pasa de gura lor. Trebuie doar sa ai ambitie, ca totul va fi bine.
Fundita?
O zi faina, pa, pa ♥

7 răspunsuri:
| Djlsghtnquuw a răspuns:

Problema e la ei! E bine ca ai totusi 2 prieteni pe care te poti baza, ei conteaza, nu ceilalti. Daca te cunosteau si apreciau pentru ceea ce esti, nu credea barfele. Asa ca tu lasa-i in pace si traieste-ti viata fericita. O sa scapi de colegi, stai linistita

| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă cam târziu...

| milan9 a răspuns:

Pentru a ti se confirma firescul, normalitatea unei relatii de amiciţie, de prietenie, trebuie ţinut cont că prietenia pune la încercare o serie întreaga de valori interrelaţionale: interesul faţă de binele real al celuilalt, interesul faţă de binele moral, faţă de sănătatea şi priorităţile reale ale celuilalt, sacrificarea aparenţelor pentru a pune pe primul plan sinceritatea în legătură cu defectele celuilalt pentru a-l susţine în corectarea lor, delicateţea, empatia, evirtarea refuzului direct (în privinţa lucrurilor de bun simţ care pot fi făcute spre binele celuilalt), petrecerea timpului împreună, cunoaşterea, confidenţialitatea, încrederea, etc... happy

| danay72 a răspuns:

Fii fericita ca ai 2 prieteni buni. Fereste-te de cei invidiosi, pentru ca sunt asa deoarece vor sa aiba ce ai tu, adica note bune.Pe situl jw.org sectiunea adolescent poti gasi articole utile.

| pufuletziii a răspuns:

Problema nu este la tine! Este la fetele alea care au pornit barfa.Tu nu trebuie sa bagi in seama vorbele urate, bucura-te de prietenii tai si fi fericita! Nu conteaza restul, cand isi vor da seama si ceilalti copii ca nu esti nevinovata, o sa pice in plasa fetele acelea. Crede-ma, se va intoarce roata. Pana atunci, cum ai zis si tu, nu esti singura!happy Oricum, e vacanta, asa ca nu ai de ce sa iti faci grijilaughing

Răspuns utilizator avertizat
| Lovenux a răspuns:

Eu cred ca problema nu este la tine, dar la cei invidiosi tu vorbeste doar cu cele doua prietene ale tale si nu-i baga in seama pe cei lalti mai tirziu se va intoarce totul la normal, vei vedea.