| Bunasuntcuriossss a întrebat:

Imi poate da cineva niște informații legate de Academia de Politie? Sunt fata si momentan sunt in clasa a 8 a, as da la un profil de Filologie. M-as descurca de la Filo? As dori sa merg la criminalistică.

Răspuns Câştigător
| Mandeliu a răspuns:

Buna!

Nu cunosc toate detaliile in domeniul asta, dar o sa te ajut cum pot. Inca ai putea lua in considerare varianta unui liceu militar, care iti asigura un loc in Academie la terminarea celor 12 clase, insa este cam tarziu acum si din cunostintele mele se intra cu medii foarte mari.

Cealalta varianta este cea pe care ai specificat-o tu, respectiv sa mergi pe un profil de filologie, ca mai apoi sa te pregatesti pentru probele care se vor da la academie, respectiv limba romana, istorie si o limba straina la alegere(engleza sau franceza). Desigur, va trebui sa te pregatesti si pentru probele fizice, doar ca ai timp pentru ele.

Cat despre cum ai putea ajunge pe criminalistica, chiar sunt si eu in ceata.

Succes!

3 răspunsuri:
| Justmenaok a răspuns:

Pai, cred ca ar trebui să mergi la Academia din București.

| Bunasuntcuriossss explică (pentru Justmenaok):

Este si la cluj

| Osneros a răspuns (pentru Mandeliu):

"Inca ai putea lua in considerare varianta unui liceu militar, care iti asigura un loc in Academie la terminarea celor 12 clase"
Lol wut. De unde ai scos-o pe asta?