| MDE94 a întrebat:

Se mai merita sa dai la academia de politie? Beneficii? Ore de munca? Salariu? Sunt in clasa a XII-a, profil uman, filologie engleza intensiv. Momentan nu vad alt loc unde as vrea sa dau, dar exista destui factori care ma descurajeaza sa devin ofiter de politie. Deci?

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La ce haos este în sistem, mai bine pleci în Congo!
Reorienteză-te!
Pa, pa.

| mixxjim a răspuns:

Deci ai avea 2 variante: iesi politist, cu un loc de munca de birou in general, daca dai la romana si engleza admiterea nu o sa fii pe partea de operativ, ci pe administrativ. Adica ai un loc de munca, platit, cu sporuri, cu ore suplimentare platite etc. Sau mai ai varianta sa ajungi vreun faimos somer. Ce zici, grea alegere, nu? laughing Chestia este ca au probe sportive si medicale foarte serioase, daca nu esti genul sportiv ar fi greu sa te incumeti. Sa stii ca nicio meserie nu e perfecta si nu-ti ofera numai satisfactii in viata si placerea de a munci, toate au chestii mai putin placute sau mai dificile. Peste tot lucrezi cu oameni, care pot sau nu sa fie niste persoane placute, peste tot ai probleme de rezolvat si sunt probleme, asa ca daca nu-ti displace la modul absolut meseria nu are sens sa te agati prea mult de chestiile care nu prea-ti plac. Vazand si facand, o sa ai si tu o contributie la ce vei face si cum vei trai in acel mediu happy Succes si inspiratie!

| Jardelin a răspuns:

Baiatu', nu se zice "se merita" pentru ca e gresit. A merita nu e verb reflexiv, prin urmare corecta este exprimarea: "Merita sa dai la Academia, etc?"

| MDE94 explică (pentru Jardelin):

Multumesc pentru corectare, la intrebare/intrebati nu raspunzi?

| Jardelin a răspuns (pentru MDE94):

Pentru putin! Parerea mea este ca da, merita sa faci Academia de Politie. Numai ca daca intri acolo sa urmaresti sa faci cariera. Asta inseamna ca trebuie sa te tii de scoala la inceput, sa fii printre cei mai buni, iar apoi dupa ce termini sa te tii de meserie, sa fii corect, sa te specializezi si cu timpul satisfactiile si avantajele (mari) nu vor intirzia sa apara.

| m00n a răspuns:

De 2ani ebsolventii stau pe bara cu o solda onorifica de 30ron pe luna pentru ca nu au atat de multe locuri.Se zvoneste ca s-ar da drumul la angajari, dar pana termini tu cred ca or sa fie o gramada de locuri.Parerea mea e ca se merita sa stii, ai un anumit statut si un salariu bunicel tare