| raduspace10 a întrebat:

Luand in considerare faptul ca in tarile dezvoltate speranta medie de viata este de 82 de ani la nastere ( si cam 85-86 daca ai prins varsta de 65 de ani ), si este intr-o crestere continua ( creste cam cu 1 an la fiecare 5 ani ), asta inseamna ca undeva in 2070, fiind undeva la 92 la nastere si 96 dupa 65 de ani, s-ar cam decala deceniile cu o unitate? Adica, in principiu, un om la varsta de 80 de ani sa fie ca un om la varsta de 70 de ani acum? Credeti ca varsta de pensionare va fi undeva in jurul varstei de 75 de ani?

4 răspunsuri:
| cris54321 a răspuns:

Da,plus ca o sa se inmulteasca si populatia planetei asa ca guvernele o sa vrea cat mai multi platitori de taxe si de muncitori. Asta daca nu se intampla nimic dramatic sa ne mai reduca pana atunci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

S-ar cam decala deceniile cu o unitate?
Deceniile nu se decalează, rămân la locul lor.
Vârsta de pensionare nu va crește, dar societatea va dezvolta modalități prin care pensionarii să rămână activi.

| raduspace10 explică (pentru sadrian46):

Pai daca un om ajunge in medie de exemplu sa traiasca 95 de ani, cum ii platesti pensie timp de 30 de ani? Parerea mea este ca va creste clar. De exemplu, in Italia acum este 67. Si am citit ca in America vor sa o creasca la 67 in 2023 si la 70 in 2035.

| Sofer a răspuns:

Normal era 65 ani iesitul la pensie. muncesti o viata intreaga si ajungi batran poate si bolnav. ar trebui varsta de pensionare 55 ani.