| Jack a întrebat:

Salut am si eu o intrebarehappy!
Cam de 1 an jumate m-am apucat de fumat iar problema este ca am probleme cu stomacul ( gastrita ). Ideea este ca mereu dupa ce fumez ma balonez foarte tare, mi se fac niste bile de aer in zona plexului solar si ma simt nasol plus ca se si aude ca si cum nu as fi mancat laughing!
Vreau sa stiu daca ii se mai intampla cuivahappy sau daca stiti o solutie sa nu mai fiu balonat dupa ce fumezhappy pentru ca ii nasol daca fumez in pauza sa mi se auda in ore happy!
Stiu ca cea mai buna solutie ar fi sa ma las de fumathappy dar inca sper sa gasesc o alta solutie in afara de astahappy! MS!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

O alta solutie este sa te laaaaaaaasi de fumat.

| uSur3Lx a răspuns:

Lu verisoara me de 26 de ani, a patit chestia asta. te sfatuiesc sa mananci mancare mai sanatoasa si nu mai trage fumul tare in piept ca de asta ai asa! cel mai bine este sa nu mai fumezi asa mult. daca tot vrei sa fumezi. Spec ca te-am ajutat Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mult 1 an jumate! Fiekre fum costaa! Da nu-s cine stie cine sa tin predica si eu st o nebuna si eu am fumat dar mi-am dat seama ca-mi fac mult rau! mai bine iau o bere sh beau m fac manga sh petrec.mai trag sh`un fum doar la petreceri.intalniri cu prietenii
sh daca sti ca ai problema asta dc continui?
treaba tastraight face multi fumeaza dar nu`am mai auzit asa cevastraight face `n fne opreshteeteeecrying stiu ca e misto( adica nu stiu ce ti se pare asa mijtooooh go on)):*

| Aliutza a răspuns:

Jack, faptul ca te balonezi nu vine de la fumul de tigara, ci de la faptul ca fumezi pe stomacul gol. De fapt, de aici apare si gastrita. Apropo, nu ai voie sa fumezi deloc daca ai gastrita, pentru ca toxinele din tigara agraveaza boala.
Eu te inteleg, pentru ca sunt fumatoare si imi place sa fumez, insa tu nu mai poti continua asa, daca ai gastrita. Ai doua solutii: ori te lasi de fumat, ori iti cumperi o tigara electronica (nu trebuie sa fie neaparat din aia la 500 de lei. Sunt si mai ieftine, pana in 100 de lei. Pe langa faptul ca un set de 10 rezerve pentru tigara electronica, fiecare rezerva echivaland cu 15-18 tigari te costa mult mai putin decat 10 pachete de tigari, aceasta tigara electronica nu contine decat nicotina, care nu este toxica, desi creeaza dependenta. Nu contine monoxid de carbon si nici gudron, toxine care sunt vinovate pentru bolile aparute din cauza fumatului. In plus, in functie de nivelul rezervelor pe care le alegi, simti, mai mult sau mai putin, si senzatia de "trought-hit", pe care o ai atunci cand tragi dintr`o tigara normala. Plus ca aburul pe care il scoate nu miroase si nu deranjeaza pe nimeni).
Indiferent de decizia ta, eu iti doresc multa sanatate!