| Edysmash27 a întrebat:

In cam 2 luni urmeaza sa ma mut in Anglia.
Am 14 ani, stiu sa vorbesc engleza fluent, dar as vrea sa stiu, cum e sistemul de învățământ, daca acomodarea e usoara... parca ceva ma retine, mai ales ca voi întrerupe anul de aici, respectiv clasa a 8 a... pentru niste engleza in plus, mama mea trebuie sa faca actele de acolo, daca mai sunt locuri la o școală, cum decurg treburile, mai precis, cum e acolo?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine ca in Romania si usor

| Violleta2022 a răspuns:

Acolo vei intra in curs intensiv de 1 an de zile, ca sa inveti engelza. Asta este regula generala, impusa de Anglia, pentru toti copii care ajung acolo. Deci, clasa aVIII-a va fi pusa in cui, pana termini cursuld e 1 an de engleza si apoi se revine la scoala si vei incepe clasa a VIII_a.
Scoala este ceva mai slaba ca cea din tara, cu cerinte modeste. Daca vrei sa ai o sansa acolo, va trebuii sa pui mana serios pe acrte si sa inveti foarte bine, ca sa impresionezi profesorii si colegii si sa iti fie mai usoar la scoala.