| LightshotPumnalXZXZ a întrebat:

Salut! M-am certat cu o fata foart rau prin clasa a 7-a,si am regretat,ea si-a batut joc de mine,am rugat-o sa ma deblocheze,nu a vrut, mi-o facut plangere penala,dar s-a anulat.Mi-a placut f mult de ea si inca imi mai place putin,exista vreo sansa sa ma impac cu ea? De un an tot incerc, avand in vedere ca in spate ne-am inteles ne-am tinut de mana.Ma gandesc sa ii dau un martisor,este singura fata careia i-am dat cadouri.Ce sa fac ca sa ma impac cu ea,avand in vedere ca am batut-o si m-a lovit si ea. Ziceti-mi cum fac sa ma impac cu ea, avand in vedere ca eu cu prietenle ei am o relatie buna.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

E mai simplu să cauți alta, cu are nu ai o asemenea istorie cu bătăi.

| UnDiavol a răspuns:

Cum poți sa spui ca îți place de ia dacă o bati? Crezi ca dacă ai iei mărțișorul gata trece peste Bati care a loate de la tine?

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Ii poti oferi un martisor, fie direct, fie prin prietenele sale. Sau o floare de 8 martie... Dar nu inteleg, de ce ai batut-o? Depinde si de cat de grav a fost si de trecutul vostru. (am inteles ca si ea te-a lovit pe tine

| Floridori a răspuns:

Banuiesc ca ai fost violent din cauza problemelor pe care le ai.
Daca ea stie despre ele, e posibil sa inteleaga pe de o parte, dar probabil se teme ca aceste episoade se vor repeta.O idee de martisor (in cazul in care stie de problemele tale) ar fi sa ii transmiti printr-un mesaj dragut, cu un buchet de zambile, un martisor, ca incepi tratamentul (in cazul in care asta vei decide) si ca esti dispus sa lupti pentru a deveni mai bun...
In cazul in care nu stie, este mai dificil sa inteleaga comportamentul tau si poate ar fi o idee sa ii explici, dar numai daca te simti confortabil cu asta.

| LightshotPumnalXZXZ explică (pentru Floridori):

Nu stie mai nimeni asta, dar multi au intrat la banuieli de-a lungul timpului.La mine in clasa s-au dovedit colegii mei a fi foarte intelegatori cu mine in urma orei de dirigentie si s-au purtat frumos.Lucrurile din relatie cu cei din jur se schimba in bine de o vreme. Oricum, nu stiu ce sa fac cu ea, ca ea m-a blocat de peste tot si nu am cum sa iau legatura cu ea, cum ii dau mesaj ma blocheaza, nu are inima pentru mine.

| LightshotPumnalXZXZ explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Am batut-o ca m-am enervat pe ea, ca nu a vrut sa stea langa mine si a tras de lucrurile mele si le-a dat pe jos.Eu am jignit-o si i-am dat bataie.I-am dat doua palme si a plans, pentru ca i le-am dat cu toata forta.Trecutul nostru este foarte grav.Cum a spus si utilizatoarea floarea soarelui, eu am niste probleme psihice, ea stie pentru ca mi-a raspuns la niste intrebari.De ceva vreme ma strangea de maini si nu o mai suportam.Eu sunt agresiv de fel si la mine orice ajunge inevitabil la pumni, intr-un final, tot acolo ajung, oricat de frumos incerc sa ma port.Cam toti oamenii din viata mea i-am agresat, uneori le-am dat lovituri grave, de exemplu unui coleg de clasa, dar neintentionat, pentru ca alergam si am dat peste el fara sa il vad.Am o asa mana grea, incat nici nu simt cand dau lovituri dureroase.

| LightshotPumnalXZXZ explică (pentru Floridori):

Nici o bataie buna nu ma schimba, dar mereu am fost periculos, mereu luat in colimator, ceilalti m-au descris mereu parezat si ca n-am prieteni, distrus mental.Nu exista locuri in care sa nu ma fi batut sau sa ma fi certat.

| Floridori a răspuns (pentru LightshotPumnalXZXZ):

Deci este destul de dificil sa iei legatura cu ea daca te-a blocat peste tot.
Totusi ar trebui sa te gandesti si la varianta in care ar exista posibilitatea de a fi din nou cu ea.Nu crezi ca exista riscul sa reactionezi la fel la un moment dat? E doar o intrebare la care ai putea sa te gandesti.
Inteleg ca datorita acestor episoade neplacute ai o imagine care pe unii ii sperie si ma bucur ca macar colegii te-au sprijinit.Dar lucrurile nu se rezolva cu bataia sau cu alte pedepse de genul (ma refer la faptul ca ai spus ca nici bataia nu te-a schimbat si nici nu ar avea cum sa te schimbe asta).Eu imi aduc aminte ca mi-ai spus ca mergi la o doamna doctor psihiatru si ca iti face placere sa o vizitezi.Ai luat in calcul sa iei tratamentul pe care ti-l recomanda fara abateri? Incearca macar o perioada de cateva saptamani si vezi daca te simti mai bine.Nu ai nimic de pierdut daca incerci.Macar o sa poti face o comparatie intre cum este cu tratament si cum este fara. Daca te vei simti mai bine, nu numai ca aceasta stare se va ameliora si vei avea o relatie mai buna cu familia si cu cei din jur, dar iti va fi mai simplu sa iti faci prietena.
Ce parere ai?