| UIlla_Tarq_1980 a întrebat:

Salut oamenihappy intrebare de situatie: daca ati sta cu niste prieteni la o bauta si dupa cateva sticle, sa-i dati cardul bancar unuia sa mai ia de baut si tigari, iar cand se intoarce sa vedeti in sold ca a scos toti banii de pe card fara sa recunoasca, cum ati proceda? La poliție sau sa-l credeți ca o sa faca tot posibilul să-i recupereze? (Ma rog, a zis ca era prea beat si nu mai stie ce a facut cu banii, etc)

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

In general cardurile au limita de cati bani poti sa scoti de la bancomat deci banuiesc ca suma nu e uriasa. Incearca sa te intelegi cu el, plangerea la politie, proces, etc o sa rezulte in pierdere de timp si nervi care sunt mai important decat prejudicial financiar.

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai putea să faci nimic.
Să consideri că ai învățat o lecție și acela a fost prețul.

| danbnz a răspuns:

Ai invatat cu ocazia asta ca prostia se plateste!

| UIlla_Tarq_1980 explică (pentru sadrian46):

Cunosc un avocat care mi-a spus ca pot sa l acuz de 2 infractiuni: folosirea pe ne drept a unui card bancar si abuz de increderewinking dar intrebarea mea era dacă merita sa l cred de data asta

| Donsavas a răspuns:

Nu merita sa l crezi. Era beat dar s-a "jucat" cu banii tai ori i-a furat sa i tina pentru el, sa i pună el la banca. Merita dosar penal!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru UIlla_Tarq_1980):

Nu merită să-l crezi. Dar dacă îl dai în judecată, trebuie să probezi în fața judecătorului ceea ce susții.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Doar daca ai martori ca i-ai dat cardul sa scoata bani poti sa o recuperezi pe cale judecatoreasca.
Daca nu ai si nu ai cu ce dovedi ca el a scos banii, iar el nu recunoaste, ramai cu paguba.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru UIlla_Tarq_1980):

Avocatul vrea sa-ti ia ceva banuti. Daca nu ai dovezi nu poti sa acuzi pe nimeni de nimic.

regis
| regis a răspuns:

Dovada e simplu de obtinut. Daca nu ai internet banking sa poti verifica singur operatiunile, suna la banca si iti vor spune exact unde și ce sume s-au folosit.

| UIlla_Tarq_1980 explică (pentru regis):

Stiu exact unde si ce sume s au folositlaughing dar ma gandesc daca merita sa-mi fac de cap cu poliția si restul, cand as incerca si prin i înțelegere

regis
| regis a răspuns (pentru UIlla_Tarq_1980):

La asta numai tu singur poti raspunde.