| anonim211221 a întrebat:

Salut tpu..Am si eu o situatie mai dificila, am 16 ani,si locuiesc impreuna cu parintii mei, de mic tata avand probleme cu alcoolul, acesta facand scandal mai mereu si batand-o pe mama si pe mine uneori,cred ca a si luat-o razna, adica seara țipa in somn si dintr-o data sparge farfurii, pereții si etc,si nu pot sa-i spun nimic pentru ca imi e frica de el.A avut si cazier in trecut cativa ani a fost inchis,politia locala nu face nimic,i-a chemat mama de multe ori dar doar il iau la sectie si ii dau amenda,dupa vine acasa si face la fel,ce as putea sa fac? El in special are ceva doar cu mine personal, nu ma suporta si ma ameninta mereu ca ma omoara la un moment dat si tot felul de chestii, nu ma judecati, nu e ceva de ras, n-as dori sa fie nimeni in situatia mea...de mic a fost asa mereu, ce as putea sa fac in privinta asta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Această situație de violență familială ar trebui să fie luată mai în serios de autorități, dar constatăm că din păcate ei nu se implică.
În USA, în momentul în care are loc un act de violență, o bătaie în familie, care în orice moment poate degenera în ceva mai rău, un membru al familiei poate să sune poliția la urgență. Aceasta vine imediat, evaluează situația și ia măsuri pe loc. Este la dta în oraș un serviciu de asistență socială unde te poți adresa pentru sfaturi și sprijin. Așa cum se prezintă situația tatăl dtale pare să sufere de o boală psihică. Nu este nimic rușinos în asta. Dacă ajunge să fie prin consiliere conștient de asta și să ia medicamentele prescrise de medic regulat, situația poate să se schimbe în bine. Nu te lăsa, să faci ceva acolo local, în comunitatea în care te afli. Așa cum ai cerut ajutorul pe acest site, poți afla și găsi acolo ajutorul necesar la autorități. Serviciul de asistență aceasta are ca sarcină de serviciu să se implice în astfel de cazuri.

4 răspunsuri:
| portocala69 a răspuns:

Pot sa zic ca am avut si eu o situate asemănătoare dar nici chiar asa de rau. Cand s-a intamplat asta ultima oara mama mea si cu mine am plecat la bunica mea (mama mamei mele) si aici locuim si acum. Si ar fi bine ca mama ta sa divorteze de tatal tau si daca nu vrei sa mai ai de aface cu el toata viata inregistreaza l in timp ce tipa si va agreseaza fara sa si de a seama, e ceva riscant dar si daca nu plateste luna de luna banii pentru tine dupa divort va putea intra la inchisoare. Mai incercati la politie, aratati le acte medicologale daca aveti, sfatuiti va cu rudele apropiate, plecati cat mai repede de acolo inainte sa fiti grav raniti. Sper ca o sa fiti bine si ca ti am fost de ajutor

| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare sincer rau ca treci prin asa stres si probleme familiale.
Intr-adevar nu este nimic de ras sau judecat, pentru ca esti destul de vitregit de soarta amarata in care esti.
Din pacate, in afara de Politie, care poate sa intervina atunci cand omul este violent, nu poti face nimic.
Ai doar 16 ani si nu poti pleca de acasa. Dar poti invata pe rupte ca sa poti sa iei BAC-ul si eventual cu note foarte mari, sa intrii la o facultatate la buget. Daca intri la buget, ai taxele facultatii platite de stat si tu poti sa pleci de acasa imediat dupa BAC si sa-ti faci studiile, ca sa ai o sansa mare, sa-ti gasesti mai usor de munca in viitor si sa-ti poti ajuta mama.
Evita-l cat poti de mult, sa-i stai in drum cand omul vine beat acasa, sau pus pe cearta. Fugi la vecini sau la o ruda, ori suna la Politie, daca nu va intelegeti cu el, mai ales daca incepe sa o loveasca pe mama ta.
Am un singur lucru sa-ti spun: fugi in lume, cat de departe poti, sa-ti faci viata ta. Invata din necazurile tale si respectat-ti femeia cu care vei fii. Portejeaza-ti si iubeste-ti copii, asa cum un tata bun si iubitor ar face, ca ei sa nu sufere asa cum ai suferit tu. Invata din greselile parintilor tai si nu le repeta niciodata.

| Donsavas a răspuns:

Nu poti sa ii ceri ordin de protecție și nici să l reclami. Vorbeste cu mama ta si insista sa depuneri plângere pentru amenintare împotriva lui,la poliție. Mama ta poate fi martoră. Dacă Nu,apelează la protecția copilului, aceștia te pot ajuta cu plângerea. Cand scandalizeaza sau crizeaza in somn, puteti chema poliția cu salvarea, specificând că da semne de boala psihică și de preferat sa fie beat atunci. Alcoolici sunt si depresivi, de aceea se enervează si devin violenți.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!