| ALSA432 a întrebat:

Locuiesc cu mama si prietenul ei in Germania. Problema e ca prietenul ei ne ameninta ca ne va omora daca mama il paraseste. Mereu isi bate joc de mine. Daca ma duc la politie si spun + dovezi inregistrate cum spune ca ma va omora si alte amenintari politia ce va face? Ma va ajuta? ( am 16 ani ) Va face inchisoare? Plus uneori vreau sa ma sinucid si-mi tai venele, se pune dovada?

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Politia in Germania este foarte corecta si dura prin lege. Banuiesc ca mama ta nu este legata de scaun! poate oricand sa-l paraseasca si sa mearga direct la politie pentru a face plangere, cat ea poate sa se adaposteaza impreuna cu tine la Frauenhaus (Adapost pentru Femei care au probleme in familie). Tu nu trebuie sa te sinucizi pentru un nemernic. Parerea mea ar trebui sa fi o luptatoare si sa ii fi alaturi de mama ta in aceasta situatie si sa-l puneti la zid pe acest om cu probleme mintale. Politia il va lua sub arest pentru probleme pe care vi le face.

Fruntea sus!

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, calmeaza-te. Toate au o rezolvare. 1. pana se calarifica situatie juridic vorbind, mama ta sa nu il paraseasca. e clar ca omul are probleme cu capul si ca e foarte periculos pentru ca va ameninta cu moartea, dar ca sa nu faca gesturi exagerate acum. 2. mergeti la politie cu dovezile pe care le aveti si pe baza acestora, daca se considera a fi pertinente, se va face dosar penal pe numele barbatului si voi puteti obtine ordin de protectie, sa se inalture astfel starea de pericol pentru voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

El poate face inchisoare doar daca primeste condamnare cu executare pentru una din fapte. Faptul ca tu esti in depresie, poate intari ideea ca acest om reprezinta un pericol pentru voi.

| ALSA432 explică (pentru anonim_4396):

Asta seara am chemat politia. A vrut sa ma bata. Politia a spus ca maine sa vorbeasca cu mama si sa se desparta. Maine plec cu mama la politie si sper sa primim protectie. Multumesc mult pentru sfaturi. Avem nevoie de un sfat.

| CrinaD a răspuns:

Atat legislația din România, cat si cea europeană prevăd instituția ordinului de protecție, menit special sa apere membrii de familie care suferă abuzuri de natura fizica si/sau psihică din partea altui membru al familiei. Așadar, indicat este sa mergeți la poliție si sa solicitați emiterea unui astfel de ordin, pana la soluționarea plângerii penale împotriva prietenului abuziv.
http://avocatlorenadinca.ro/......domestice/