| iumele a întrebat:

Am fost sancționat de către poliția locală, au zis că voi primi acasă amenda, daca o platesc la o secție (sau unde altundeva se mai poate platii) mai vine ceva acasă?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti plati amenda inainte de primirea procesului-verbal de contraventie, asa ca va trebui sa astepti sa-l primesti. Dupa ce-l primesti ai la dispozitie 15 zile in care ai inlesnirea sa platesti numai jumatate din minimul amenzii.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai primit procesul verbal in mana, cu acela poti plati amenda la CEC bank (sau alta banca mentionata), DACA figureaza pe el si contul unde trebuie sa fie platit, respectiv si suma.
Daca nu, atunci "nota de plata" se trimite la adresa pe buletin (CI).

| darrio2007 a răspuns:

Ti-e frica de mami si de tati? Poti plati la CEC Bank dar dupa ce iti va veni acasa, la cutia postala. Asa ca urmareste cand vine postasul cu plicul.

| Țoglă a răspuns:

Data viitoare să menționezi cauza amendării. Mai ales că trebuia să ceri procesul verbal de la comunitari dacă te prinde că arunci gunoi pe jos. În cazul mașinilor, e altă poveste.
Amenda se plătește la poștă sau online pe ghiseul.ro
După plată, fă o poză la chitanță și trimite-o pe mail la secția din raza în care ai fost amendat.