| adelina7952 a întrebat:

Spuneti-mi o scrisoare de Paste catre cineva apropiat...

Răspuns Câştigător
| YourFriend a răspuns:

Cu ocazia acestei Sfinte Sarbatori m-am gandit sa ma adresez domniilor voastre pentru a va multumi, fiecaruia in parte, pentru increderea acordata atunci cand ati acceptat sa va lasati copiii sa faca parte din Grupurile Mariane de Evanghelizare. Vreau sa va multumesc pentru deschiderea si intelepciunea de care dati dovada. Intr-o Romanie dezbinata din multe puncte de vedere, inclusiv religios, ati fost factori de unitate. Noi ne-am strans in jurul lui Cristos, fara sa tinem seama de limba sau confesiune, pentru a-L cunoaste, a-L iubi si apoi a-L facem cunoscut. Fiecare tanar din grup are un rol deosebit implicandu-se in acest proces de formare si de transformare. Fiecare dintre noi avem calitati dar si defecte, dar cel mai important este ca invatam sa ne respectam si treptat sa punem bazele unei prietenii solide ce-L are in centru pe Cristos. Daca Aristotel spunea ca sunt trei tipuri de prietenii, una bazata pe placere care dispare odata cu placerea, alta bazata pe interes care dispare odata cu interesul, mentioneaza ca prietenia adevarata, bazata pe virtute, este greu de gasit, dar odata ce se gaseste nu mai dispare.Parintele Pantelimon Asteleanu, primul meu parinte spiritual, ce s-a ocupat zeci de ani de formarea tinerilor spunea : « Faceti-va prieteni si traiti din prietenie ». Prietenia adevarata se construieste in timp si dureaza o vesnicie deoarece vesnic este Cel care ne uneste. Va scriu toate aceste pentru a sti in numele cui ne intalnim, ce vrem sa construim, si pentru a va asigura ca acest grup nu se substituie familei sau parintilor, ci este un nou anturaj al copiilor dumneavoastra care valorizeaza familia, incurajeaza tinerii sa raspunda si mai mult iubirii parintesti si care ne permite sa ne ajutam reciproc pentru a ne traim credinta in Isus Cristos atat de greu incercata in timpul pe care noi il traim.

Am avut onoarea ca pe o buna parte dintre domniile voastre sa va cunosc, dar pe unii nu. Sper ca aceste randuri sa fie si pentru unii si pentru altii un prilej de bucurie si un pas spre o mai buna cunoastere.

Va salut cu deosebit respect, va doresc tuturor multe haruri, sa va bucurati de minunatii dumneavoastra copii si ma rog bunului Dumnezeu ca toti acesti prieteni ai mei si copii ai dumneavoastra sa fie binecuvantati de El si sa traiasca toata viata lor in Lumina Invierii lui Cristos.

mai modifici si tu ceva pe acolo si mergewinking fundita? big grin