| ana_8023 a întrebat:

Va rog ajutati-ma cu povestirea "Nora sau balada zanei de la Balea Lac" de Mircea Nedelciu!

Răspuns Câştigător
| Andarock a răspuns:

Uite rezumatul pentru ''Nora sau balada zanei de la Balea Lac'':

Titlul trimite la modalitatile prin care scriitorul incearca sa tina sub control "ecoul" reactia cititorului - balada povesteste despre prima iubire si dezamagire in final, al unei tinere fete, Nora, care este indragostita de Doru, lasa in urma totul pentru a raspunde glasului inimii. - Personajele sunt oameni simplii pentru care viata monotona se opreste o clipa dandu-le iluzia fericirii prin iubire pentru ca apoi sa reintre in acelasi curs banal prozoic. - Nora este simbolul adolescentei de 16 ani, care furata de mirajul iubirii se daruieste cu totul himerei. - Ea este zana ce crede in poezie cu stele, mistere, care ascund nostalgie, amurg - Doru este tanarul pentru care Nora este una dintre zane. - Scanteia pasiunii nu rezista trecerii timpului

Secventele textului - Povestea Norei este redata in mai multe secvente ce nu urmeaza insa ordinea cornologica a intamplariror - Prima secventa o prezinta pe Nora drept cabaniera in Muntii Fagaras in momentul in care soldatii care lucreaza la construirea unui drum prin o capra neagra. - Apar cateva elemente cu valente simbolistice, capra-neagra (lait motiv al textului) ce simbolizeaza raritatea salbatica, libertatea si solititudinea. - Autorul realizeaza o paralela intre destinul Norei (captiva a amintirilor si a deziluziei primei iubiri) si destinul caprei-negre care si-a pierdut libertatea. - Alte elemente simbolistice: soarele, muntii – cadrul (natura care a fost martora a povestii de dragoste - A doua secventa ne proiecteaza in trecut avand imaginea Norei la 16 ani, eleva find si inceputul idilei care a insemnat renuntarea la scoala si familie. Balada povestii apoi fuga celor doi in munti si fazele iubirii. - Poezia sentimentului de dragoste devine tot mai mult proza. - Dupa despatirea de Doru, Nora se angajeaza vanzatoare la o librarie din Brasov. - Intalnirea cu un prieten al lui Doru o face sa planga – lacrimile fetei metamorfic hiperbolizate capata propietati cosmice. - Amintirea se opreste la suferinta provocata de deziluzia iubirii – astfel se realizeaza trecerea spre ultima secventa a baladei. - Eliberand animalul salbatic, Nora incearca sa scape de amintirile dureroase.

Stil - se remarca amestecul de registre lingvistice: limbaj poetic, limbajul prozei, limbaj literar si limbajul cotidian. - Atitudine ironica si parodica => in aceasta consta inventivitatea scriitorului. - Fara ironia care se simte permanent balada ar fi avut caracter melodramatic

1 răspuns:
| Lorena28 a răspuns (pentru Andarock):

Invata sa distingi un rezumat de un comentariu.