| RuxyzLOL a întrebat:

Bai va rog eu mult sa ma ajutati nici nu dorm la noapte laughing Deci cine-i clasa a9-a ma intereseaza pentru textul balada zanei de la balea-lac de mircea nedelciu. E vorba de o fata care e o zana cica si s-a indragostit de un salvamontist si a fugit de acasa in munti cu el ...etc apoi ea ii spala lui camasa pentru prima oara, dupa ii cere ciorapii si el refuza categoric sa ii dea iar ea plange.El ii recomanda sa se angajeze la o librarie, ea face asta si in acel timp el pleaca si o paraseste. Intrebarea e : de ce a parasit-o pe Nora? Profesorul a zis sa ne gandim la faza cu ciorapii... pf

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca ai gasit rspunsul, daca nu am gasit eu o varianta dar cred ca e o mare tampenie asa ca nu iti recomand sa te iei dupa mine pentru ca nu cunosc balada asta si am citit doar textul tau, mai consultate cu colegii; uite; O zana zboara nu? Poate daca ea i-a cerut ciorapii si el a refuzat, ar putea insemna ca i-a cerut sa zboare cu el. Da e o prostie, imi spui maine care era raspunsul corect. SA IEI UN 10

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

I-a cerut sa plece cu ea, sa renunte la viata lui pamanteana si nu a vrut. in mesajul anterior am cateva greseli gramaticale, dar e noapte, se intelege... si am scris el in loc de ea si eu sunt tot in a 9.

| eternitate15 a răspuns:

Probabil a parasit.o deoarece Nora mereu il batea la cap si voia sa aiba control asupra lui.cel putin, asta e parerea mea.