| anonim_4396 a întrebat:

Vi se intampla sa aveti impresia ca nu cunoasteti anumite cuvinte pe care nu le-ati mai pronuntat de foarte mult timp?(desi le cunoasteti intelesul.si stiti ca le-ati cunoscut)

Multumesc.

8 răspunsuri:
| demonangel37 a răspuns:

Da are doua intelesuri uitare sau deja-vu

| Bacemi a răspuns:

Mi s-a intamplat de cateva ori. Mai ales cand studiam limba franceza.

| daii a răspuns:

Deja-vulaughing

by daiiwinking

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mi se mai întâmplă să am câte un lapsus,"văd" în minte reprezentarea obiectului respectiv,"îmi stă pe limbă" cum se spune dar nu-mi aduc aminte cuvântul... dacă la asta te referi...

| Razvan a răspuns:

Da.Aud des anuminte cuvinte din conversatiile altora si imi zic in gand:"Pff, si eu stiam asta!"laughing

| Fuckin-Battlefield a răspuns:

Da E destul de ciudata senzatia, un amestec de stari total diferite... zici ca esti putin dus''laughing

| anna01 a răspuns:

Da, este normal, trebuie doar sa-ti reactivezi cunostintele.Nu numai cuvintele ci si notiunile, toate se depoziteaza intr-un sertar al memoriei de lunga durata pe care este bine sa-l mai deschizi din cand in cand.

| corado a răspuns:

Se intampla des sa pricepi intelesul cuvantului dar sa nu poti explica sensul lui! Dar daca citesti ceva, cam o carte la 2-3 luni maxim, eu zic ca aceste probleme vor disparea! Incearca, are rezultate frumoase, nu o sa iti para rau!