| alexandru200320032003 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o tableta grafica si nu stiu in ce program sa incep...As vrea un program usor de invatat...
Illustrator,Photoshop,PTS, Manga Studio?

Răspuns Câştigător
| Dismally a răspuns:

Daca iei o imagine obisnuita si o maresti aceasta isi va pierde din calitate, cu cat o maresti mai mult cu atat va arata mai rau, in cazul graficii vectoriale imaginea poate fi marita la infinit, ea va arata la fel de bine, nu isi va pierde calitatea. Cam asta ar fi diferenta dintre grafica vectoriala si cea obisnuita. Poti face desene si in Illustrator doar ca este mai simplu sa folosesti un program ca Photoshop.

7 răspunsuri:
| Laura3108 a răspuns:

Incearca in paint tool sai, si daca nu te descurci exista o multime de tutoriale pe net happy

| alexandru200320032003 explică (pentru Laura3108):

Vreau sa desenez personaje, animale, fundaluri happy

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Photoshop. Dar e foarte complex. Deseneaza in paint. Si dupa foloseste PS pentru a le da personalitate happy

| alexandru200320032003 explică (pentru DoarBogdan):

Dar Illustrator am auzit ca este mai bun pentru asa ceva.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru alexandru200320032003):

Atunci incearca-l.
O sa fie nasol la inceput. Incepe cu el atunci. Doar ca photoshopul este foarte complex.

| Dismally a răspuns:

Illustrator este pentru grafica vectoriala nu pentru desenat. Incearca Photoshop, este bun si nu e greu de invatat.

| alexandru200320032003 explică (pentru Dismally):

Am auzit si eu de grafica vectoriala, dar acum vreau sa stiu care este diferenta intre grafica vectoriala si desenat?