| Cristina788 a întrebat:

Vreau sa merg in Marea Britanie să lucrez.
Am cunoscut pe net un om din Italia care traieste in Londra, spune ca o sa stam cu chirie in aceeasi casa si imi va gasi un loc de munca.
Eu nu il cunosc personal.
Pot avea incredere in el?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"imi va gasi un loc de munca. Eu nu il cunosc"

e n-aș avea deloc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Oare sa aiba incredere o femeie intr-un necunoscut din Italia care sta in Anglia si ii promite ca o sa stea impreuna in aceeasi casa?

| Mirunamira28 a răspuns:

Vezi sa nu te duca la produs.Cam periculos sa faci cunostinta pe net si sa nu stii cu cine vorbesti dar inca sa mai ai incredere ca iti gaseste de munca si intr o casa sa stati

| Catrice a răspuns:

Du-te și te vedem în câteva luni la știrile de la ora 5.

| SilentRain a răspuns:

Cum Dumnezeu sa iei o decizie importantă după părerea unor necunoscuți de pe TPU?
Pana si un copil de 5 ani stie ca nu trebuie sa ai incredere in necunoscuți, mai ales că fata, o sa te trezești în străinătate pe centrura
Casca ochii, nu dormi pe tine si ai grija de siguranta ta

| Bizon95 a răspuns:

Sigur, si la el in casa sunt caini cu, covrigi in coada
hai sa recapitulam:
te duci SINGURA (nu ai cum sa te duci cu cineva la ala acasa, in Anglia) intr-o alta tara UNDE NU CUNOSTI PE NIMENI, le spui la toti de acasa ca pleci, deci cel putin o saptamana poti sa nu dai nici un semn de viata si nu o sa se duca nimeni la politie

daca, cumva se duce cineva la politie, atunci comunicatia cu respectivul e doar la tine in telefon, NU se stie cine e, contul de FB de pe care a vorbit cu tine dispare, presupun ca nici nu ii stii numarul de telefon, si alte chestii PUR SUSPECTE

pentru ca tu nu numai ca nu stii sa verifici pe cineva pe internet, dar se pare ca nici nu iti dai seama ca ar trebui verificat

iar acolo te duci intr-o locatie de unde esti rapita, dusa cu forta la alta locatie (iar la prima locatie, daca ai fi dat-o cuiva in tara, oricum nu gaseste nimeni nimic)

si NIMENI nu mai stie nimic de tine, chiar daca in tara mai ai rude, nu prieteni, rude, prietenii nu se pot duce la politistii EXTREM DE LENESI ROMANI, pentru ca li se spune, nu mai vrea sa vorbeasca cu tine, ce vrei sa facem noi, iar chestia asta li se poate spune ca rudelor, si oricum nu prea au ce sa faca decat sa dea datele tale autoritatilor engleze care le vor arunca intr-un dulap si vor uita de ele (au ei proprii cetateni rapiti, nu stau ei sa investigheze si straini din tari fara nici un interes pentru ei)

asa ca daca, totusi ai noroc, dupa cativa ani de "job" o sa fii eliberata de politia engleza si apoi trimisa acasa in RO... DACA AI NOROC!

ti se pare aiurea ce zic? cate chestii am nimerit pe langa?
DAR CATE CHESTII AM NIMERIT CORECT?!?

daca, chiar vrei sa te duci, insista sa iti dovedeasca, ca e de buna credinta, apoi gaseste pe cineva in stare sa verifice, ce spune ala (nu stiu, un avocat, un detectiv particular, chiar un politist de la trafic de persoane...) poate te costa ceva toata tarasenia, DAR MACAR NU AJUNGI O STATISTICA INTR-UN COLT NENOROCIT

| Andreeush a răspuns:

Dacă nu îl cunoști personal ce încredere poți avea în el?
Mai ales că ești fată, nu crezi că e cam dubios?

| RAY a răspuns:

Ala e peste fata vrea sa te vanda la un bordel, vrei sa devi o sclava sexuala

| Donsavas a răspuns:

Nu,nu poti avea incredere intr-un necunoscut. Crezi ca daca exista legi, nu exista si oameni care le pot încălca?

| FreddieM a răspuns:

Iti risti viata, draga Cristina. De ce un necunoscut te-ar invita sa imparti casa cu el? As avea o recomandare pentru tine. Evita Londra, e masacranta viata acolo. Chiriile sunt enorm de mari si conditiile mizerabile. Cam tot sudul Angliei e cam dificil, preturi la case mari, salariul cam la fel. Sunt orase mult mai,, traibile" toate pline de oportunitati. Manchester ar fi cea mai buna alternativa parerea mea, ar fi si Birmingham. Dar daca totusi decizi sa ajungi in Anglia, se poate si singur. Poti lua o camera a ta cu toate facturile incluse, lumina, wifi, caldura, intre 70-100 de lire pe saptamana, gasesti imediat pe gumtree.
https://www.gumtree.com/property-to-share/manchester/room+to+rent
Dar e si o procedura de inregistrare a venirii tale pe teritoriu. Sunt situri si forumuri care te pot ajuta cum sa faci. Daca te pricepi sa faci ceva bine, daca stii limba satifisfacator nu o sa ai probleme. Joburi cauti pe gumtree, indeed si alte multe situri. Scrie doar,, job,, ce doresti sa faci" si orasul unde vrei sa mergi. Succes