| chemicalX a întrebat:

Vreau sa stiu ce se intampla dupa ce te vopsesti la par? Adica se mai indreapta parul, se mai onduleaza, devine lucios, devine voluminos devine urat distruge varfurile sau ceva? dau funda!:*big grinbig grin

2 răspunsuri:
| HeeYeon a răspuns:

Depinde in primul rand de vopsea! Oricum orice vopsea dristruge parul mai mult sau mai putin, depinde si de procentul de oxidare.Blondeul arde mai tare decat brunetul pentru ca blondul decoloreaza parul! In primul parul nu va mai avea aceeasi textura ca cel natural.La inceput e mai lucios poate mai mult volum, dar de la vopsea, bine inteles, dupa mai multe vopsiri parul poate sa inceapa sa cada ceva mai mult nu tare! Varfurile vor fi despicate.Insa parul poate sa fie mentinut sub o anumita protectie daca dupa ce ai inceput sa te vopsesti ai grija de el. De exemplu sa folesesti samponul si balsamul potrivit pentru par vopsit, sa aplici masti pentru a avea grija sa nu se deshidrateze si sa nu ai fire despicate. Eu am fost vopsita bruneta si am facut decapaz iar imediat a 2 a zi m-am vopsit satena, asta a fost acum 2 ani de atunci fac de 2 ori pe saptamana :1 data masca cu solutie de la Gerovital si 1 data masca cu ulei de ricin, ulei de masline + galbenus de ou. Iar parul meu nu a avut niciodata fire despicate desi singura observatie a fost ca imi acdea parul putin mai mult. Insa eu nu il indreptam cu placa decat de 2-3 ori pe luna. si dupa ce indreptam a II-a zi puneam masca pentru a preveni arderea firului de par. Sper sa te fi ajutat!

| Vanessa12 a răspuns:

De ondulat si de intins se poate, insa sanatatea parului nu o sa mai fie la fel.o sa inceapa sa iti cada parul si chestii din astea! parerea mea daca este foarte foarte "musai" {ca la mine in ardeal}vopseste-te daca nu lasa-l asa.Parerea mea