| hagi187 a întrebat:

Am o intrebare: cat m-ar costa sa imi fac o firma? Adica tot ce e necesar de cumparat, intocmit, platit.
Care sunt conditiile?
Care sunt actele necesare, care sunt pasii necesari, pe unde trebuie sa umblu, asta ca sa stiu cam ce ma asteapta.
Trebuie minim doi asociati ca sa faci o firma? Sau ajunge doar o persoana?
Vreau sa-mi fac papetarie!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul pas este alegerea formei juridice, pentru ce vrei tu este buna societatea cu raspundere limitata, SRL, care poate sa fie cu un singur asociat, cu asociat unic. Apoi depui la o banca un capital social, minim 200 lei. Dupa aceea te duci la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau si aici iti face rezervarea denumirii firmei, iti poate face actul constitutiv si afli tot ce este necesar pentru infiintarea firmei - acte si costuri. Succes si numai bine!