| Madutzza98 a întrebat:

Buna, am 18 ani, anul acesta în octombrie fac 19. As dori sa stiu daca pot împrumuta un credit imobiliar prin programul Prima Casa. Si ce condiții trebuie sa îndeplinesc, care e vârsta minimă pe care trebuie sa o am si cata vechime trebuie sa am în câmpul muncii sau la locul de munca actual. Funda pentru cele mai multe detalii ????

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Statul garanteaza doar 40-50% din valoarea casei, rin urmare unele conditii variaza de la banca la banca (nu pot fi impuse de stat si deci nu sunt fixe).
Exista banci care accepta varsta minima de 18 ani, altele care cer o varsta mai mare. Trebuie sa ai minim 6 luni la actualul loc de munca si venitul tau sa iti permita sa platesti rata (se accepta un anumit procent de indatorare). Trebuie sa ai bani sa platesti minim 5% din valoarea casei, plus inca trei rate (constitui un fond in care pui ultimele 3 rate), plus cheltuielile legate de contractul de cumparare, asigurare, etc

| Donsavas a răspuns:

Salut! Te poti interesa la banca. Fiecare firma iti face oferta ei. Vezi care ti se potriveste si ce conditii cer. Tine de politica fiecarei societati. Eu nu ti recomand a te imprumuta pentru ca mai apoi sa muncesti a plati o datorie mult mai mare pentru ceva imobil. Ai putea, in schimb, sa investesti banii pe o idee de pus in practica sau chiar sa ti deschizi o afacere cu fonduri nerambursabile. Se ofera bani buni fara returnare pentru platitorii de impozite si poti castiga cat sa te intretii dar si sa ti asiguri o locuinta. Idei sa ai si sa le poti pune in practica. Gandeste-te la asta!