| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

Am o problemă cu un card cetelem.

Cardul ii aparține bunicii mele, ea vrea să îl închidă așa că mi-a cerut mie ajutorul.

Ultima extragere a fost făcută în noiembrie 2018 pentru suma de 235 ron.

Suma precizată a fost plătită luna următoare în decembrie.

După decembrie facturile au tot venit la fel si somații de plată chiar dacă nu s-au mai făcut extrageri.

Am trimis un email către Cetelem și nu mi-au răspuns încă. Însă am fost apelat de către Cetelem spunăndu-mi următoarele:

Trebuie o plată rapidă de 400 de ron într-o săptămână.

Ultima extragere nu a fost în noiembrie ci în ianurarie pentru suma de 4200 ron.

Pot confirma că această sumă nu s-a retras deloc.

Vă cer disperat ajutorul.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa mergi tu cu bunica la cetelem sa vorbiti acolo cu directorul băncii sa il rugati sa va explice situatia, deci tu ai scos in noiembrie anul trecut de pe card suma de 235 lei? Si din ce cauza ei vor sa le dai tu 400 lei? Astea sunt intrebarile pe care trebuie sa le pui la bancă acolo, sa te ajute ei sa rezolvi situatia, noi cum am putea sa te ajutam? Si in ianuarie ai scos 4200 lei?

| johnnny123 a răspuns:

Ești 100% sigur ca acea sumă de 4200 lei nu a fost retrasă? Poate i-a retras bunica ta sau poate altcineva din familie care avea acces la acel card.

Eu nu cred că Cetelem (care ține de BNP Paribas, o bancă foarte serioasă) inventează retrageri de bani care nu au avut loc.

Bunica ta, în calitate de titulară a cardului, trebuie să solicite toate informațiile disponibile despre acea retragere de 4200 ron și dacă este cazul să o conteste.

Dar dacă banii chiar au fost retrași și nu este vorba despre vreo eroare în sistem sau despre vreo formă de fraudă, din pacate este bună de plată.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Noi nu putem sa te ajutam cu absolut nimic, doar banca te poata lamuri. Mergi la ei, suna... lasa mail urile

| lilith16 a răspuns:

Nu il poti inchide, depinde cum a fost facut contractul, se face pe ani si dupa ce in acei ani platesti luma de luna sumele platite de ei sau pana se acoperă datoria nu il poti închide