| Miki_Mihaela_1994 a întrebat:

Bună, as face și eu un card pentru alocatile la copii, cum se face?

1 răspuns:
| N1GHTMAR3 a răspuns:

Https://www.avocatnet.ro/forum/discutie_73950/Alocatia-pe-card.html

In acest link se afla un raspuns de la MARIANA TRUFIN care iti raspunde la intrebarea adresata.
Daca nu poti sa ''vezi'' link-ul, raspunsul e:
"Mai intai trebuie sa iti deschizi un cont de card la o banca care iti convine tie, daca ai deja un cont deschis si nu ai card, atasezi la contul tau un card, dar daca ai deja un card mergi la banca si solicita un extras de cont, dupa care mergi la Directia muncii si asistenta sociala, unde vei completa o cerere in sensul asta dar neaparat trebuie sa mearga si sotul cu tine ca sa isi dea acordul in scris ca este de acord ca alocatia sa se vireze lunar in contul tau, sau poate face direct sotul in contul sau, (depinde cine este titularul atunci cand s-a intocmit documentatia pentru alocatia copilului).
De luna urmatoare alocatia ti se vireaza pe card."