| anonim_4396 a întrebat:

De ce s-au scumpit multe produse alimentare?
Care-i cauza?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La noi scumpirea acestora este si din cauza deprecierii leului, avand in vedere ca noi cumparam energie electrica, petrol si gaz din strainatate dar este si din cauza scumpirii acestora pe plan mondial.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauzele principale sunt scumpirea energiei si combustibililor si deprecierea leului.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Și scumpirea energiei și a combustibililor e datorată depreciereii leului?

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu are nici o legatura cu deprecierea leului, am explicat in celalalt mesaj cauza, ca daca te uiti anul trecut (cand nu se scumpise nimic) la cursul valutar si acum, ai sa vezi ca leul s-a depreciat cu mult mai putin decat s-a scumpit Euro!

S-a scumpit curentul deocamdata cu 25 %, Euro nu s-a scumpit cu atat.
Daca se scumpea euro cu 25 % ar fi trebuit sa fie 6, 1 Lei un euro de la 4, 85 cat era, acu abia e 4, 92 lei un euro la cumparare.

Si se vor mai scumpi toate si mai mult fara leg cu leul, o sa traim in saracie! Vai de mama noastra.

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi scumpirea acestora este si din cauza deprecierii leului, avand in vedere ca noi cumparam energie electrica, petrol si gaz din strainatate dar este si din cauza scumpirii acestora pe plan mondial.

Bula
| Bula a răspuns:

Producatorii isi arunca recolta, fiindca nu primesc de la samsari atat incat sa le acopere costurile de productie.
Sub pretextul scumpirii energiei si combustibilului, samsarii si re-vanzatorii vor sa scoata profit mai mare, "pentru zile negre".
Prostul, care s-a mutat de la tara la oras, acum cumpara carnea import din Spania, Germania etc., fiindca nu mai are ograda unde sa-si creasca animalele, legumele, fructele...
Si e mai comod sa comande o pizza decat sa-si faca o mancare sanatoasa de casa.

etc.

| Mosotti a răspuns:

Scumpirea alimentelor vine in urma scumpirii energiei.

Scumpirea energiei (gaz, curent, caldura, benzina) vine de la lacomia celor care le dau, ca sa se imbogateasca ei si mai tare, au facut asta, si asa erau multimiliardari, acum vor sa fie si mai bogati.
Liberalii au liberalizat preturile pentru asta, sa faca aia burta si mai mare, pentru ca liberalii prin doctrina nu tin cu omul de rand, tin doar cu bogatii, patronii, companii, banci (si lumea tot ii voteaza ca fraierii pentru ca nu cunosc doctrinele, ca daca cunosteau, stiau ca nu are cum sa fie bine cu USR sau PNL).

Daca era PSD la putere nu se mai scumpeau utilitatile ca aia mai tineau o secunda cu omul de rand.

Liberalizarea preturilor inseamna specula, pret de specula, inseamna cel mai mare pret oferit de cei cu cei mai multi bani.

Cam asta e explicatia.

| Lukasssz a răspuns:

România cumpără masiv produse alimentare din străinătate și le-am scumpit si noi evident, le cumparam scump, le vindem scump!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Lupii sunt cauza oricarei probleme.