| l4r4w a întrebat:

Buna, daca am 16 as putea sa ma angajez ca si chelner, daca nu atunci ca si ce as putea sa ma angajez?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Teoretic ai putea (legea permite)

https://www.wall-street.ro/......-vara.html

dar fără o "recomandare" solidă, cam greu...

| AmandinaDragan a răspuns:

Poti incerca la Salubritate, spatii verzi, etc

| RoxanaElena007 a răspuns:

Impartit pliante, spalatorii auto (un coleg lucreaza acolo vara), ajutor bucatar, chelner, cam astea sun ce stiu eu la 16 ani. Eu tot 16 ani am si nu stiu daca asta se ia ca job part time dar sunt reprezentant avon dar nu imi iese nimic ca nu comanda nimeni.

| anonimg a răspuns:

La vârsta ta ai voie să lucrezi, dar cel mult 4 ore/zi.
Chelner într-o cafenea, unde nu se servește băuturi alcoolice.

| darrio2007 a răspuns:

16 ce?

| NuCitescNotificari a răspuns:

Spalator de WC-uri

| sammie a răspuns:

Ai putea.

| dullcat a răspuns:

Buna.La salubritate se intra pe spaga, deoarece pe langa salar, un angajat primeste si spor de rusine.Nu se va inghesui nimeni sa te primeasca (nici macar nu ai minimul de 18 ani pentru angajare), deci nu asculta de prostiile unora de pe aici. :))

Cauta idei de angajare in searchbar, a mai fost subiectul deschis de multe ori : https://www.tpu.ro/cauta/?keyword=job%2016%20ani&ord=data

| newaccountbye a răspuns:

Cel mai bun job pentru adolescenți mi se pare pe plaja, vara, faci cocktail, vinzi mâncare, înghețata chestii

| l4r4w explică (pentru darrio2007):

Ani, m-am grăbit când am scris

| darrio2007 a răspuns (pentru l4r4w):

Doar cu jumatate de norma in localuri unde nu se servesc bauturi alcoolice.