| SoareLorena a întrebat:

Bună. Dacă sunt angajată prin firma de recrutare la o firmă de control și nu știu absolut nimic despre sediul lor și despre ei, se poate să ne dea țeapă și să nu îmi plătească la stat taxele?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Compania de recrutare are obligatia sa-ti dea contractul la semnat, in care este mentionat compania care te-a angajat cu sediul, cu programul de lucru samd.

Deci, contacteaza compania de recrutare ca ei sunt cei care treuie sa-ti dea toate aceste informatii.

Nu ai tu nici o treaba cu taxele altora, tu vezi-ti de contractul tau de munca si de salariul pe care il vei primi direct in contul tau bancar.
Nu mai inventa probleme si stres inutil, ca nu-i cazul.

1 răspuns:
| ioana748 a răspuns:

Buna,
Ar trebui sa stii la ce firma mergi sa lucrezi.
Cauti pe internet si vezi ce angajați au si cum stau cu taxele.
Insa, ai timp sa vezi pe parcurs cum se desfasoara treaba.
Crede ma, ca sunt amenzi destul de aspre acum si nu le ar conveni o vizita de la ANAF, in cazul in care faci reclamatie.
Asa ca mergi linistita, vezi ce contract semnezi,, apoi vezi daca angajatorul este corect sau se joaca cu legea.
Ideal sa iei banii pe card, esti asigurata ca totul este in regula.
Bafta,