| Alexandra40000 a întrebat:

eu lucrez pentru o firma italiana. Sunam firmele italiene și având in vedere ca firmele din Italia nu lucrează și nici sediul nostru din Italia noi mergem la lucru dar doar stam, nu facem nimic. Nu exista nici o lege in România ca având in vedere ca nu putem lucra sa ne închidă?

5 răspunsuri:
| Digikey a răspuns:

Voi nu aveti sefi?

| Alexandra40000 explică (pentru Digikey):

Ba da, in Italia?

| Digikey a răspuns (pentru Alexandra40000):

Oricum de saptamana viitoare se inchide tot ce nu este esential.

| Alverto a răspuns:

Nu o zic cu răutate, dar poți face videochat daca tot stai in casă, să știi că salariul este de 7000-12.000 € laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O firmă poate să stea fără activitate, și declară aceasta la finanțe. Va depune un bilanț contabil special anual. Dacă sunteți chemați la lucru, din punctul vostru de vedere, trebuie să vă plătească chiar dacă nu faceți nimic, căci este timpul vostru la dispoziția firmei. Problema este cât timp va reuși să vă plătească fără să produceți. Ce faceți voi în interiorul firmei, că lucrați sau nu, statul nu se poate amesteca cu legea acolo, să închidă firma sau nu. Asta poate decide doar conducerea, patronul. În situații de urgență se pot lua și alte măsuri, dar pentru asta trebuie dată o ordonanță de urgență, care ține locul unei legi, iar aceasta nu poate fi arbitrară, samavolnică, ci adecvată situației, justificată de situație.