| CatalinN1980 a întrebat:

Buna Ziua. Am avut credit de nevoi personale la BRD. Acum 2 luni dupa ce am platit rata in data de 10.01. 2024 mai aveam de datorat 21.113.
In data de 15.01. 2024 am facut refinantare la alta banca. Urmand ca suma de 21.113 lei sa fie achitata. Cei de la BRD luna aceasta au blocat suma. Fara sa trimita vreun email. Doar apelat recent ca am de achitat 250 de lei. Dar ca o sa-mi fie trasi din suma din refinantare. Si recent am primit mesaj ca am restanta 702 lei. Eu care am achitat rata complet. Si acum dânșii nu doresc sa deblocheze suma pana nu achit rata. Acum am 1.400 si ceva de achitat. Este legal asta?

2 răspunsuri:
| adryang78 a răspuns:

Da, este legal. Așa sunt termenii contractuali, dar aproape nimeni nu citește cu atenție contractul. Trebuia să ceri închiderea contului la BRD. Și să-ți mai spun una, care e noaptea minții: ai plătit penalizări fiindcă ai achitat creditul anticipat. Înțelegi enormitatea acestui fapt? Ai plătit 1% penalizare aplicată la cei 21.113 lei, fiindcă i-ai rambursat anticipat. big grin
De fapt, acea sumă conține și dobânda, pe care ar fi trebuit să ți-o scadă, să ți-o recalculeze. Dar cu băncile nu prea ai cum să te lupți, sunt cămătari legali.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Păi da, legal este dacă nu ați urmat toți pașii de refinanțare, închidere a vechiului credit.
Vă spun din proprie experiență, că nu am făcut refinanțare până nu am citit tot ce am semnat. De asemenea, la banca unde am avut credit, cererea de închidere a creditului.
Unde am făcut refinanțare, am primit hârtie la mână în care se specifica clar virarea sumei de bani la banca unde aveam credit.
Apoi cu acea hârtie la banca unde aveam creditul a mers pentru a face cerere de închidere, apoi am primit aprobarea cererii de închidere și hârtia oficială de la bancă prin care se confirmă închiderea creditului.
Pe scurt, nu ați făcut refinanțare, ci un nou împrumut!