| CarmenAnda a întrebat:

Bună ziua. Citesc cărți audio pe care intentionez să le postez pe Youtube sau pe un site personal, pentru a ajuta oamenii care nu au timp sau nu le place să citească. Intrebarea mea este dacă am nevoie de documente legale pentru a putea face asta si daca da, de ce anume am nevoie si de unde le pot procura? Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca acele carti au drepturi de autor sau conexe (de ex. de a le publica sau folosi) atunci trebuie sa obtii si tu dreptul de a le folosi, altfel este ilegal ce faci.
Acest drept se poate obtine, dupa caz, de la titularul dreptului de autor sau de la firma care le-a transpus in format audio.

| CarmenAnda explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru răspuns. Eu le transform in format audio, momentan nu sunt. Atunci am nevoie de acordul editurii care le-a publicat?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru CarmenAnda):

Da, ai nevoie de acordul editurii si precis o sa trebuiasca sa platesti pentru asta.

| CarmenAnda explică (pentru Ioandelasal):

Am înteles, mulțumesc din suflet pentru răspunsuri!

| nickpetrrescu a răspuns:

Buna ziua, as dori tare mult sa imi cititi o carte audio sau chiar doua contra cost desigur, daca ma puteti contacta la nickpetrrescu@yahoo.com sau watsup 00353870619431
va multumesc