| DanielIoanmetal a întrebat:

Buna ziua, daca vreau sa deschid firma:
- la ONRC Mures, eu fiind in Targu Mures;
- sediul social va fi prin contract de comodat localizat in judetul Galati;
Este posibil deschiderea SRLului in Mures? Sau trebuie sa ma deplasez sa deschid firma la ONRC Galati?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Chiar daca deschizi firma cu sdiul in Galati, va trebui sa inregistrezi si o filiala /punct de lucru in Tg. Mures (daca activitatea se va desfasura acolo).
In acest sens, margi pana la ONRC Tg. Mures, cu ambele adrese si depune actele de constituire.
Probleme cu deplasarea intre localitati tot vei avea, la depunerea situatiilor fiscale periodice.
Iti sugerez sa vorbesti cu un contabil bun, cu experienta!

| mitenka a răspuns:

Poți să faci totul din Mureș. Problema e la ANAF. Că dacă ai nevoie de ceva mai specific spre ex depunerea unor documente o faci pe raza de acțiune ANAF de pe lângă sediul social al firmei.
Eu spre ex am avut aceeași situație (din BT am putut să iau RUC-ul), dar altceva nu prea aveam ce să fac.