| derEinzelgängerWolf a întrebat:

Buna ziua!

Este pentru prima data cand doresc sa inchiriez o locuinta si ma intereseaza cum sta treaba cu acel comision pentru agentie. Daca de exemplu pe olx am gasit o locuinta la pretul de 280 de euro, iar aceasta este deja promovata de o agentie (acolo apare numarul de telefon al unui tip de la agentie), comisionul este deja inclus in pret sau va fi separat de cei 280 de euro?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde. Majoritatea agentiilor percep separat comisionul, in valoarea chiriei pe o luna...

| Depoka a răspuns:

Depinde de la agenție la agenție. Cel mai bine ar fi sa întrebi. Cert faptul e ca 280 este chiria, iar comisionul este aparte. Eu cand am închiriat, am plătit comision jumatate din chiria pe o luna.

| derEinzelgängerWolf explică (pentru Depoka):

Multumesc pentru raspuns! Acel comision este platit o singura data, la momentul semnarii contractului sau in fiecare luna?

| derEinzelgängerWolf explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc pentru raspuns! Acel comision este platit o singura data cand semnez contractul, sau in fiecare luna?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru derEinzelgängerWolf):

Ei, sa nu exageram de-acum... P.S. Cel mai bine te duci si intrebi pe la asociatii de proprietari care-cum inchiriaza. Astia de la agentii sunt niste nenorociti care nu fac absolut nimic si te cojesc de bani.

| Depoka a răspuns (pentru derEinzelgängerWolf):

O singură dată.

| derEinzelgängerWolf explică (pentru Depoka):

Super! Multumesc.