| AfloareiRazvan a întrebat:

Imi poate explica cineva ce inseamna entitate juridica si personalitate juridica? Ma intereseaza in special pentru ca vreau sa stiu ce este un partid politic (exemplu: USR Plus, PNL) ca entitate juridica. De ce poate avea angajati? Este Societate comerciala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Partidele politice sunt persoane juridice de drept public.
Persoanele juridice de drept public sunt reglementate de Codul Civil.

Persoana juridică de drept public
(1) Persoanele juridice de drept public se înființează prin lege.
(2) Prin excepție de la dispozițiile alin. (1), în cazurile anume prevăzute de lege, persoanele juridice de drept public se pot înființa prin acte ale autorităților administrației publice centrale sau locale ori prin alte moduri prevăzute de lege.
Articolul 192
Regimul juridic aplicabil
Persoanele juridice legal înființate se supun dispozițiilor aplicabile categoriei din care fac parte, precum și celor cuprinse în prezentul cod, dacă prin lege nu se prevede altfel.
Articolul 193
Efectele personalității juridice
(1) Persoana juridică participă în nume propriu la circuitul civil și răspunde pentru obligațiile asumate cu bunurile proprii, afară de cazul în care prin lege s-ar dispune altfel.
(2) Nimeni nu poate invoca împotriva unei persoane de bună-credință calitatea de subiect de drept a unei persoane juridice, dacă prin aceasta se urmărește ascunderea unei fraude, a unui abuz de drept sau a unei atingeri aduse ordinii publice.