| Someone1272828282 a întrebat:

Buna ziua!
În cazul în care aș avea un site web prin care să câștig bani, dar nu am îndeplinit încă vârsta legală pentru a înființa o firmă, ce opțiuni am pentru a lansa site-ul și pentru a-l menține legal? Există posibilitatea să înregistrez veniturile undeva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai doua optiuni:
1. Unul dintre parinti infiinteaza o intreprindere individuala in care este reprezentant si te angajeaza.
2.Parintii solicita la instanta de tutela sa-ti acorde capacitatea deplina de exercitiu si atunci te poti autoriza ca PFA.
Pentru detalii poti citi OUG 44/2008, forma actualizata.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi, nu poți să-i treci pe părinții tăi ca fondatorii site-ului și tu doar să te ocupi de el?
Din ce cunosc, toate veniturile existente se înregistrează la Anaf.

| Someone1272828282 explică (pentru anonim_4396):

Din ce am citit eu se poate deschide un ii/PFA cu acordul părinților pe numele unui copil de 16 ani. Este adevărat?

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai poti face firma SRL.
dar tu nu poti face PFA la 16 ani!

| blackann a răspuns:

Nu te lua dupa Violetta ca poti face PFA si la 16 ani, Ioan de la sala ti-a dat raspunsul corect. Sau de la sat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai simplu, pe numele parintilor.